Estetik Felaketler!!!

29 Haziran 2011

AKLI HAVADA – UP IN THE AIR

29 Haziran 2011

DİYET Mİ SPOR MU ?

29 Haziran 2011

 

Diyet yaparak mı zayıflanmalı yoksa spor yaparak mı ? Şu aralar iyi kötü herkes hayatının bazı dönemlerinde ( ya da genelinde) diyet yapmıştır. Veya bir ara spora gitmiştir. İki konuda da istikrar sahibi insanlar ikonumdur.

Peki ikisinden hangisi işimize daha çok yarıyor? Hangisi zayıflamanızı, hastalıklardan uzak kalmanızı ve sağlığınızı desteklemenizi sağlıyor?

KİLO VERMEK

Kilo vermeniz için kalori kaybetmeniz gerekiyor . Bu yüzden araştırmalar gösteriyor ki , kalori kaybetmenin en iyi yolu yediklerinize dikkat etmek! 500 kaloriyi yakmak için spor salonunda 1 saat harcayacağınıza bunu yemeğinizden kesmek tabi ki daha mantıklı ve kolay. Tabi yine de ikisini kullanarak zayıflanırsa, daha sağlıklı olur. Sadece diyet yaparak zayıflandığında, vücutta esneme olabiliyor. Cildiniz eskisi kadar gergin olmuyor. Vücudunuzu sıkılaştırmak için spor şart.

ENERJİ SAĞLAMAK

Bu kategorinin kazananı SPOR! Konu ile ilgili yapılan 70 çalışma gösteriyor ki , vücudumuzun daha enerjik , dinamik olmasını yaptığımız spora borçluyuz. Spor yaparken beynimizdeki nerotransmitterler güçleniyor. Peki nedir bu nerotransmitterler ? Yaşadığımız mutluluk , huzur, uyum, heyecan gibi duyguları tatmamızı sağlayan kimyasallar.  Yani hareketsiz kaldığımız zamanlarda vücutta yorgunluk bitkinlik , mutsuzluk hissi oluşuyor. Ve kendimizi kötü hissediyoruz. Bu da vücuttaki dopaminin zayıf olduğunu gösteriyor. Bunu yükseltmek için tek yapmamız gereken  HAREKET ETMEK! Spor yaparak enerjinizi yükseltebilirsiniz. Böylece kendinizi daha mutlu ve zinde hissedersiniz.

KALP SAĞLIĞINI KORUMAK

Kalp hastalıklarından uzak kalmak için yediklerinize dikkat etmeniz şart. Belinizde oluşan simit kalp krizi riskinin en büyük belirtisi. O yüzden sağlıklı yaşam, sağlıklı kalp için doğru besin çok önemli . Yani burada kazanan diyet oluyor. Diyet yaptığımız zamanlar beslenmemize dikkat ediyoruz. Yağlı yiyeceklerden uzak duruyoruz. Ve bu bize sağlıklı bir kalp sağlıyor.

ŞEKER HASTALIĞINDAN KORUNMAK

Kazanan SPOR!

Günümüzde bir çok insan şeker hastalığından müzdarip. Hayatınızın bir parçası gibi onunla yaşamaya alışıyorsunuz.  Bu hastalığın pençesine düşmemek için spor şart. Aktif halde çalışan kaslar, benzin gibi kandan glikozu yakıyor.  Bu da kan şekerinizin sabit bir seviyede kalmasını sağlıyor.

KANSERİ ENGELLEMEK 

Kanserden ölenlerin oranı oldukça yüksek. Malesef bu hastalık insanları eritip bitiriyor. Kanseri kendinizden uzak tutmanın yolu hem spor hemde diyet! Yani sağlıklı yaşamın iki bilinen ama nedense bir türlü yapılmayan sırrı. Yeşil beslenme ve egzersiz kanseri hayatınızdan uzak tutmanızı sağlar. Burada tutarlılığın büyük önemi vardır. Devamlı aynı şekilde spor yaparsanız o kadar kanseri hayatınızdan uzak tutarsınız.

STRESSİZ YAŞAM

“Stressiz yaşamak mümkün müdür ? ” diye düşünüyorsanız bu bölümü kaçırmayın. Stresi azaltmanın ve modunuzu yükseltmenin en kolay ve iyi yolu Spor! Basit gibi gözükse de, her gün yaptığınız egzersiz rahatlamanızı sağlar. Stresle başa çıkmada daha başarılı olursunuz. 20 dakika boyunca yaptığınız sıkı bir egzersiz , modunuzun 12 saat boyunca iyi olmasını sağlıyor. Öyleyse ne duruyoruz ? Herkes spora 🙂

Hem diyet hem de spor bizler için hayati önem taşıyor. Her ikisininde daha başarılı olduğu alanlar var. Fakat, gördüğünüz gibi sağlıklı yaşam için sadece diyet yapmak yeterli olmuyor. O yüzden spor da her zaman destekleyici ve kurtarıcı bir yoldaş. En sağlıklısı da, bu iki konuda da istikrar sahibi olmaktır. Hayatımızı bu yaşam tarzına göre belirlemeliyiz. “2 ay diyet yaptım , istediğim kiloya kavuştum ” gibi şeyler anlık kandırmalardır. Siz eski hayatınıza döndüğünüz anda, yine herşey eskisi gibi olacaktır. Bir süre sonra verdiğiniz kiloları yine alacaksınız. Bundan şüpheniz olmasın. İster bitkisel ister kimyasal ilaçlar kullanarak zayıflamak ise, bu iki basit çözümle karşılaştırılamaz. Doğal ve sağlıklı yollarla zayıflamak varken ve bunu farkındayken, en iyisi doğru yolu tercih etmektir. Geçici çözümler, çözümsüz sorunlar olarak ileride karşımıza çıkabilir . O yüzden yemeğinizden yeşili , hayatınızdan sporu eksik etmeyin!

1 comment

Yorum Yaz