AKLIMDAN GEÇENLER…

25 Haziran 2013

YENİ NESİL ANNE

25 Haziran 2013

DEMET’İN DÜNYA’SI

25 Haziran 2013

 

Demet’in Dünya’sına yazdığı mektubu ancak bir ay sonra yayınlayabiliyorum. Malum olaylar yüzünden sitemde konu dışı bir şey yayınlamak istemedim. Ama bir sonraki mektup gelince farkettim ki, 1 ay öncekini yayınlamamışım. O Yüzden 1 ay gecikmeyle sizlerle paylaşıyorum..

hamilelik 5. hafta

Minik Kızım Merhaba;

Bir süredir herkesin ??Hareket ediyor mu?Hissediyor musun??? sorularına verdiğim olumsuz cevaplar artık son buldu. 28/04/2013 ilk dakikalarında içimde anlam veremediğim, oldukça değişik bir hareketlenme oldu. Ertesi günün akşamında hareketlerini hissetmem konusunda baban duruma netlik kazandırdıi:) Aynı hisleri hissetmeye başladığımda baban hemen elini karnıma getirdi ve hareketlerini hissetti. Sonra seni öptü:))) Şu hamileliğimdeki en güzel anlardan biri babanın seninle konuşması ve seni öpmesi oluyor ne yalan söyleyeyim…

Bu arada havalar birden bire inanılmaz derecede ısındı ve sanki Haziran ayının ortasındaymışız edasında bir sıcak söz konusu olmaya başladı.Bu benim için ve benim gibi tüm hamileler için büyük bir felaket demek.Yaz aylarında aşırı terleyen bünyem şimdiden yazı aratmamaya başladı bile.  Allah ben ve ben gibilere sabır versin diyorum.Sanırım senin için yapılacak hazırlıklarımı aşırı sıcaklara kalmadan tamamlamam gerekiyor.

Daha önceki mektuplarımda da belirttiğim gibi hayatımdaki her şey sen oldun birden.Evde uzun zamandır yapmak istediğim fakat hep ertelenen küçük çaptaki tadilatı senin şerefine başlattık:)Evdeki tüm düzeni senin en rahat edeceğin şekilde ayarlamak için var gücümüzle,elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Anlayacağın her günüm senin için tatlı bir koşuşturmaca ile geçiyor.Derken bu yıl ?Anneler Günü? benim için çok büyük bir anlam taşıyor.Hatta telefonumda 12/05/2012 tarihli şu not yer almaktadır.

??Bugün hayatımdaki en anlamlı anneler günü diyebilirim.Kızım henüz kucağımda değil ama sabah hareketleriyle anneler günümü kutladı.:) Telefonum hiç susmadı.Biricik dostlarımın  hepsi tek tek aradılar.Tüm sevenlerim mesajlar attılar.Hatta ilk anneler günü hediyemi bile aldım.Bu anlamlı hediyeleri için biricik anneme ve kardeşlerin birtanesi Destina?ma çok teşekkür ediyorum.Çok güzel ve değişik bir duyguymuş…

Bu güzel anneler günü ertesinde 13/05/2012 tarihli doktor kontrolümüz geldi çattı.Bu kontrolümüzde anneannen ve teyzende ilk defa seni görmeye geldiler.Sabah büyük bir heyecanla düştük yollara.Bugün doppler ultrasonografi incelemesi yapılacak. Doppler ultrasonografi anneden bebeğe giden,göbek kordonunda yer alan kan damarlarındaki ve rahmi besleyen ana atardamarlardaki akımı incelemek demektir.Böylece bazı riskli durumlar (gebelik zehirlenmesi,rahim içi gelişme geriliği,plasentanın erken ayrılması,anne karnında bebek ölümü) önceden saptanıp tedbir alınabilir.Doktorumun yanına girmeden önce tansiyon ve kilo kontrolü için ebe hanımın odasındayım.Tartıya çıktığımda yaşadığım mutluluğu anlatamam.Bu ay sadece 1,5 kg almışım.Diğer aylarda aldığım kiloları düşünürsek bu benim için harika bir haber!! Mutlu mutlu doktorun odasına girdim. Kilo konusunda aferinimi aldıktan ve doktorumuzla gerçekleşen sohbetimizden sonra hemen seni görmeye geçtik.Minnoş kızım tam olarak 512 gr olmuşsun.Ayrıntılı olarak tüm el ve ayak parmaklarını,şıkır şıkır atan kalbini,mideni,böbreklerini dudaklarını yani kısacası tüm oluşan organlarını sağlam bir şekilde gördükten sonra gerekli olan tüm tetkikleri gerçekleştirdik ve hepsinin sonucunun olumlu olduğunu öğrendik.İnan ki varlığını hissettiğim andan beri seninle ilgili olumlu olan her şey benim yüzümün en içten gülümsemesine sebep olabilen tek şey oldu.Doktorumuz yeni randevumuzu vermeden önce sağlık ocağında tüm hamilelere 5.ayda uygulanan tetanoz aşısını yaptırmam gerektiğini hatırlattı ve yeni randevumuzu 10/06/2013 tarihine verdi.Gelecek olan randevumuzda anneciğine şeker yüklemesi yapılacak.Tek şekerimin makul değerlerde çıkması.

Yeni Dünya?m her gün,her an seninleyim. Seninle nefes alıyor,seninle yatıyor,seninle kalkıyorum. Her hareket ettiğinde yüzümde masum bir tebessüm, göğsümde aşkla çarpan bir kalp hissediyorum. Her ay bir sonraki doktor kontrolünü seni görebilmek adına iple çekiyorum. Bir sonraki mektubumuzda yeni maceralarımızla görüşmek üzere?

 

Yorum Yaz