Anneyi Paylaşamama Sendromu

07 Ocak 2016

UYUMAK YOK!

07 Ocak 2016

Defne Balık Tutmayı Çok Seviyor

07 Ocak 2016

Her çocuğun ilgi alanı farklı olduğu gibi bizim kızlarında ilgi alanları apayrı. İki numaramız 22 aylık Defne’yi Neşe ile karşılaştırdığımda da ikisinin aynı dönemlerde hoşlandıkları oyuncaklar hep farklı. Neşe daha kitapçıydı. Defne’nin bir kitaba konsantresi 15 saniye. Sonra tut tutabilirsen. 🙂 Bir zamanlar bir okurum bana mesaj atmıştı. Demişti ki, benim kız hiç kitap okurken beni dinlemiyor. Kaçıp gidiyor. Siz nasıl yapıyorsunuz? Bende o zamanlar bunu bir eğitim sanıp 3 aylıktan beri okuduğumdan bahsetmiştim. Oysa ki görüyorum ki, tamamen ilgi alanı meselesi. Bizim kızın da ilgisini pek çekmiyor kitaplar.

Mesela Neşe kart oyunu severdi. Defne ise kartları fırlatmalı bir oyun sanıyor. Sonra da üstlerine basıp düşüyor. En büyük hobisi diyebilirim.

Fakat Defne’nin ilginç bir şekilde parça bulmalara, bulmacalara, şekillere, yapbozlara karşı büyük bir ilgisi var.  Oyunlardaki hızına ablası acayip bozuluyor. Tabi küçük fındığımızın oyuncak deyince her şeyden önce bebekleri gelir. Bebeksiz dışarı çıkmaz, uyumaz, oyun oynamaz. Hep bir Ayşe’si vardır.  Onun yanında çıkını gibi taşıdığı içinde Disney karakterleri olan küçük bir çantası vardır.  Bu ikisi en büyük favorileri.

Geçenlerde hediye gelen ahşap bir balık tutma oyununa sardık. Allahım ne heyecanlanmak, ne eğlenmek. O yumuk elleriyle oltayı tutarken nasıl keyif alıyorum anlatamam. Balık geldi mi doymayın keyfine:)

Bu eğlenceli oyun el göz koordinasyonunu sağlarken, küçük motor kabiliyetini de güçlendiriyor. Ayrıca balıkları tuttuktan sonra yapboz gibi tekrar yerine yerleştirirken büyüklük küçüklük, şekil farklılıkları, düz ters gibi kavramlarla tanışıyor. Tavsiye ederim. Harika  zaman geçiriyorlar.

cocuklaaktivite IMG_2215

Yorum Yaz