SOSLU KAKAOLU KEK

28 Eylül 2010

Gnoochi – Makarna – Tavuk için kullanacağınız Sos

28 Eylül 2010

ÇÖREKOTLU KURABİYE

28 Eylül 2010
empty image

>
Haftalarca taze kalabilme özelliğini taşıyan nadir kurabiyelerdendir. Ben böyle bir şey görmedim. Kurabiye bi yumuşar , tadı yavanlaşır falan, yok ! Hem tadıyla hem görüntüsüyle taptaze. Ağızınızda eriyip gidiyor resmen . Üstelik komplike bir tarifi de yok. Kolayca yapabilirsiniz. İddia ediyorum, yiyen herkes hayran kalacak.

Malzemeler :
1 çay bardağı ayçiçek yağı
1 Sana yağ ( ben hamurişini tercih ettim.)
1 çay bardağı sirke (üzüm sirkesi tercih edilir.)
2 yumurta sarısı
1 hamur kabartma tozu
1 kahve fincanı çörekotu
Alabildiğince un

Kurabiyenin üstü için ise
1 yumurta

Yukarıdaki malzemelerden hamur ve yağı iyice yoğurun ve ortasında havuz olacak şekilde diğer malzemeleride teker teker ekleyip yoğurmya devam edin. Kurabiye hamuru yumuşak ve hala ıslak görünümlü olacak. Elinizle ya da oklava yardımıyla açabilirsiniz.

Bende yıldız kalıbı vardı. Ben o yüzden bu şekli verdim. Farklı kalıplar kullanabilirsiniz. Kalıbınız yoksa üzülmeyin . Çay bardakları ve kahve fincanları ne güne duruyor 🙂 Hiç bir şey bu kurabiyeyi yapmanıza engel olamaz . Yedikten sonra hak vereceksiniz.

Hamura arzu ettiğiniz tarzda şekil verdikten sonra , üzerine yumurta sürüp önceden 170 derecede ısıtılmış fırınınıza koyabilirsiniz. Yaklaşık 25 – 30 dk pişirin. ( Tabi, bu dakika sizin fırınınızın ısıtma gücüne de bağlı . Kurabiyelerin üzeri kızardığında, olmuşlar demektir.)

Ve çörekotlu kurabiyemiz hazır!!!

Afiyet olsun bize…

5 comments

Yorum Yaz