NEŞ’İN ODASI

05 Temmuz 2014

Freud’a Ne Yaptık da Çocuklarımız Böyle Oldu?

05 Temmuz 2014

Çocuklara Yaz Programı

05 Temmuz 2014

Bugüne kadar da Neş’in düzenini korumak için evde tıkılıp onunla vakit geçirip yemek saatine göre herşeyi programlamışımdır. Arada illa ki fire verdiğim günler oldu. Vermemek imkansız ama yine de bütünü bozmamak onların sağlığı ve mutluluğu için önemli. Keza uyku problemi de ancak düzenle sağlanabiliyor. Her gün belli bir rutinle aynı saatte yatırılan çocuk 3. gün bu düzen sayesinde artık o saat gelince uyuması gerektiğini biliyor.Okula başlayan çocuğun daha düzenli olması okuldaki düzenden kaynaklanmaz mı? Düzen önemli diyoruz da gerçekten çocuklarımız için kurduğumuz düzen onları nasıl etkiliyor?

  • Düzen ve rutin çocukların kendilerini güvende hissetmelerini sağlar.
  • Sorumluluk bilincini erken yaşta ediniler. Bu da onların gelecek yaşamlarında kolaylık sağlayacaktır.
  • Düzen çocukların kendi kendilerine ne yapmaları gerektiğini anlatır. Yani “siz git ellerini yıka” ya da “yatmadan önce dişlerini fırçala” gibi sözlerle onu uyarmanız , patronluk taslamanız gerek kalmaz. O artık ne yapacağını biliyordur ve bunu tamamen kendi gücü ve isteğiyle yapıyordur.
  • Çocuğun bir rutininin olması onu kaygıdan ve stresten uzaklaştırır. Bizler için de aynı şey geçerli değil midir? Bir sonra ki adımı bildiğimizde kendimizi rahat ve güvenli hissetmez miyiz?
  • Düzen beklemeyi ve sabretmeyi öğretir. Mesela çocuk parka gitmek istiyordur ama bunun yemek ve uykudan sonra geldiğini biliyordur.
  • Rutin bir çok ebeveynin korkulu rüyası olan uyku problemini çözmeye yarar. 
  • Düzen aile de herkesin sağlıklı ilişkisinin olmasını sağlar. Hiçbir zaman daha fazla televizyon izlemek istediğinden kavga etmek zorunda kalmazsınız. Tabi bazı harici günler olabilir. Hiç birimiz birer makine değiliz sonuçta. Hepimizin iyi & kötü günleri olduğu gibi bu minik arkadaşlarında bizler gibi günleri olabilir. Çocuğunuzu tanıdığınızdan o güne göre program esnetilebilir.

Hayatta düzen sağlamanın önemli olduğuna inanlardan olduğum için bu yaz Çeşme’ye gelmeden önce de hemen iki fındık uykuya dalınca kolları sıvadım ve Neşe’ye günlük yaz programı hazırladım. Geçen yazlarımızın üç aşağı beş yukarı nasıl geçtiğini bildiğim için şimdiki saat düzenine göre yaz aktiviteleri ekledim. Alışkanlık kazanan diş fırçalama , yemek sonrası el yıkama gibi eylemleri de programı hazırlarken atlamadım. Çünkü bu programı Neş’e gösterip tek tek anlatıp onunda bir sonra yapacağımız şeyi görmesini, bilmesini istedim. Her ne kadar Çeşme’deki rüzgarlı havadan dolayı denize daha giremesekte şimdilik havuzla idare ediyoruz. Bazı günlerde program yarım saat gecikmeyle başlayabiliyor. Yine de genel olarak rutini öğretmeye çalışıyorum.

İşte Neş’in günlük programı :

çocuklara düzeni öğretmek

Çeşme’den sevgiler,

Küçükkadın 🙂

Yorum Yaz