4D PRO İLE EGZERSİZ

19 Nisan 2013

2 YAŞ SENDROMUNA ERKEN GEÇİŞ

19 Nisan 2013

ADAM OLACAK ÇOCUK

19 Nisan 2013

Bu minik eller ve ayaklar meğer ne kadar istekliymiş sorumluluk almaya…

Neş' mutfakta!

Bir çocuk gelişimi kitabında çocuklara sorumluluk verilmesi ve anne-babayla birlikte çalışmasının ne kadar faydalı olduğunu okumuştum. Okuyup hafızamda bir yerlere atmışım. Sonra bir gün salonda unuttuğum telefonumu Neş’ten isteyince bizimkinin nasıl bir görev bilinciyle telefonu getirdiğini gördüm. Ve başladım sorumluluklarımızı paylaşamaya. Sabahları yatağımızı toplamaya yardımcı oluyor (minik elleriyle yorganın ucundan tutuyor) , evdeki getir götür işlerine bakıyor, kendi diş fırçasını kendi yıkıyor, oyuncaklarını dağıttığı gibi söylendiğinde itinayla topluyor.

Sadece bununla bitmiyor işleri…

Mutfakta da yemek yapmaya yardım etmeye pek bir hevesli. İlla pişen yemeği bir karıştıracak. Ne olup bittiğine göz atacak. Sırf bu ilgisi yüzünden 1 yaşına girdiğinden beri 3 yaşında kullanması gereken mutfağı oyuncak odasına kurduk. Bizimki bildiğiniz izlemiş izlemiş, hafızaya kazımış. Bir güzel yemekler yapıyor, oyuncaklarını besliyor, bazen bizi besliyor, kahve getiriyor, götürüyor, bitmek bilmeyen bir enerji yumağı. Bizde bu enerjisini ara ara ona sorumluluklar vererek en doğru şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz.

Hiç bitmek bilmeyen yürüyüş turları :)

Hiç bitmeyen yürüyüş turları 🙂

Hal böyle olunca Neş’in en sevdiği şeylerden biri oyunken, bir diğeri de iş oluyor. Sizde çocuğunuza sorumluluk vermek istiyorsanız, oyuncaklarını nereye koymasını istediğinizden başlayabilirsiniz. Ya da benim gibi spontane bir istekle de başlamanız mümkün. Bu yeni yeteneğini keşfederken, ona basit bir dil kullanarak ne yapması gerektiğini söylerseniz, o da söylediklerinizi küçük bir iş adamı ciddiyetinde yerine getirecektir. Yanlış yapması ya da yanlışlarını kendi başına fark etmesine izin verin. Çok müdahaleci davranmayın. Ne de olsa artık birileri büyüyor ve her yeni öğrendiği yeteneğiyle daha bir özgür birey haline geliyor.

Unutmayın, onlar artık büyümek için sabırsızlanıyor ve bizim dünyamızın bir parçası olmak istiyor.

Herkese hayırlı işler!!!

 

Yorum Yaz