1 YAŞINDAN SONRA YEMEK DÜZENİ

22 Mart 2013

SİYAH BEYAZ ÇİZGİLİ MODASI

22 Mart 2013

Çocuk Yetiştirirken…

22 Mart 2013

Çocuk yetiştirmek, bir bebeği doğumdan itibaren tüm sorumluluğunu üstlenmek, doğru insan olmayı öğretmek, topluma, kendine yararlı bir insan olarak yetiştirmek aslına bakarsanız, öyle kolay bir şey değil. İnsanın bunları yapabilmesi için önce kendisinin her şeyi doğru bilmesi lazım 🙂 Yoksa baştan her şey yanlış gidiyor. Sonra da küçük bizler yetiştiriyoruz farkında olmadan. Karga&kuzgun hikayesinden dolayı da hiç bir zaman bir hareketi bize batmıyor.

Peki biz her şeyi doğru nasıl öğretebiliriz? İşte en önemli sorunda bu bence…

Geçen gün Neş’le biraz yürüyüşe çıktık. Derken etrafta park bulamadığımızdan sıkıldık, yine onu yakınımızdaki anaokuluna götürdüm. İçeri girdik, biraz eğlendik, derken psikolog arkadaşımın görüşmesi bitince odasına daldık . Biz sohbete dalarken, Neş’ takılıp yere düştü. Ayağa kalkarken, yere vurup ” ıh ıhhh” al sana dercesine vurdu. Çünkü biz büyüklerden böyle görmüştü. Kendimizce çcuk düştüğünde veya bir yere vurduğunda ağlamasın, üzülmesin diye vurduğu yeri azarlamasını öğrettik Bu harekete bir süre direndim. Yanlış bir şey olduğunu düşündüm. Ama sonra etraftaki büyüklerin Neş’i böyle yönlendirmesiyle bende bu davranışa devam ettim.

Neş’ yere vurunca, bende bir güzel doğru bir hareket yaptığını onaylarcasına ” Evet Annecim” dedim. Arkadaşım, “Tam kocakarı öğretisi” diyerek önce beni bir azarladı. Ben neye uğradığımı şaşırdım. Sonra ,

Neşe’nin yere düşmesi yerin suçu değil ki, neden yere vurmasını öğretiyorsun? Neşe düşüyorsa veya bir yere vuruyorsa bu onun kendi dikkatsizliği. Sen O’na bunu yaptırarak, hayatı boyunca sorumluluk almamasını, hata yaptığında başkalarını suçlaması gerektiğini, kendi yanlışlarını kabul etmemesini öğretiyorsun. Ona “iyi misin annecim?” diye sorabilir ve acıyan yeri öpebilirsin” dedi.

Öylece dondum…

O anda anladım ki, bir çocuğu doğru şekilde yetiştirebilmek bırakın master, doktora tezini, dünyadaki her şeyden zor! 

En ufak hareketim bile onun ilerideki hayatında derin yaralar açıp , onu yanlışlara sürükleyebilir.

Bunun için, oku KüçükKadın oku… Ve öğren…

Bu işler o kadar kolay değil…

 

1 comment

Yorum Yaz