ÜNLÜLERİN SPOR ŞIKLIĞI

11 Ocak 2012

WAFFLE TARİFİ

11 Ocak 2012

ÇOCUK ATEŞLENDİĞİNDE NE YAPMALI?

11 Ocak 2012

Çocuk yetiştirirken en çok korkulan ve sık yaşanan şeylerden biridir ateş..  38 derece üzerideki ateş, tehlikeli olarak adlandırılır. Çocuk ateşlendiğinde;

-Halsiz  olur.

-Fazla bir şey yiyemez.

-Daha fazla sıvı alma ihtiyacı hisseder.

-Beklenmedik bir anda kusabilir.

-Oyuna daha az ilgi gösterir.

-Daha kolay ağlar.

– Onunla daha fazla ilgilenmenizi ister.

-Ateşli çocuk titreyebilir. bunun sebebi, oda sıcaklığının beden ısısına göre düşük gelmesidir.

Sorunun ne olduğunu bilmiyorsanız, bu belirtileri yazarak doktorunuza aktarabilirsiniz. Bu sırada panik yapmamak çok önemlidir. çünkü çocuk anne-babanın tepkilerinden etkilenecektir.

Ateş bir hastalık dğildir. Sadece vücudun hastalığa karşı savaştığının göstergesidir. Bu yüzden her zaman tedavi gerektirmez. burada önemli olan çocuğun havale geçirmesini önlemektir. Ateş kontrol altına alındıktan sonra havale tehlikesi kalkar. Fakat ateş vücudun susz kalmasına, susuzlukta ateşin yükselmesine sebep olduğundan bol sıvı vererek bu kısırdöngü engellenebilir.

Peki Çocuğuma Nasıl Yardımcı Olabilirim ?

Giysilerini hafifletin. Toplumda ateşli çocuğu kalın giydirmek gibi yanlış bir inanış var. Oysa ateşli çocuğu daha da kalın giydirmek çocuğunuzun durumunu daha da kötüleştirecektir. Pijama ya da sadece iç çamaşırı giydirebilirsiniz. Hafif, ince şeyler giydirdiğinizden emin olun.

Bol sıvı verin. Yukarıda da söylediğim gibi, ateş çocuğu susuz bırakır. O yüzden sıvı vermeniz çok önemlidir.

Ateş 38 derecenin üzerine çıktığında ise, parasetamol ya da ibuprofen şuruplarından önerildiği dozda içirin.

Eğer 39 derece üzerine çıkarsa, ılık suyla ıslatılmış süngerle vücudunu silin. Bu, ateşin düşmesini sağlayacaktır. Suyun ılık olması gerekir. Soğuk su kullanmayın. Bu çocuğun ısı kaybının yavaşlamasına sebep olur. Ilık bir banyo da yaptırabilirsiniz.

Bütün bu denemeleriniz başarıszlıkla sonuçlanıyorsa ve çocuğunuzun ateşi yükselmeye devam ediyorsa, hemen doktorunuza başvurun.

 

Siizin başınıza böyle bir durum geldi mi? Geldiyse nasıl anladınız, neşer yaptınız? Bizlerle paylaşın.

 

Yorum Yaz