Kaşarlı Sütlü Gül Böreği

12 Ocak 2011

SALATALIK RAİTA

12 Ocak 2011

CEVİZLİ KITIR KURABİYE

12 Ocak 2011
empty image

 

Kurabiye canavarlarına müjde ! Bu tarife bayılacaksınız!!!
?Geçenlerde D&R ‘de hobi bölümünde yemek kitaplarını karıştırıyordum . Sonra uzun zamandır almak istediğim kitabın %30 indirime girdiğini gördüm. Hemen kasanın yolunu tuttum. Kitapta 330’dan fazla kurabiye tarifi var.  Alfa Yayınlarının altın sarısı cildiyle gözlerimi alan “KURABİYELER” adlı kitabı… Kitabın ön sayfalarında kurabiye yapımında dikkat edilmesi gerekenler konusunda çok yararlı bir bilgilendirme yapılmış . Mesela, kurabiye gümüş  ( gri ) tepside pişmeliymiş yoksa koyu renkli tepsi de altı kararımış .Gümüş tepside ise altı altın rengi olurmuş. Tüm kurabiye tariflerinde tereyağı kullanılırmış, yumurtaların iyi muhafaza edilmesi çok önemliymiş gibi gibi bir kaç güzel yöntem daha verilmiş . Kitabı inceledim. Neredeyse her tarifte bir zencefil ‘dir gidiyor. Zencefilsiz kurabiye bulmak neredeyse imkansız. Bende aradım , aradım en zencefilsiz , en çıtır kurabiyeyi denedim. Ve sonuca bayıldım. Kurabiyeseverlerle de paylaşmak istedim.
?Malzemeler:
100 gr un
1 çay kaşığı karbonat
1/8 çay kaşığı tuz
125gr (yumuşatılmış) tereyağı
50 gr tozşeker
70gr esmer şeker
1 çay kaşıgı vanilya esansı
1 adet çırpılmış iri yumurta
50 gr mısır gevreği
70gr kabaca doğranmış ceviz
?Tarifte 190 derecede önceden fırını ısıtmamız istenmiş . Fakat benim fırın nasıl ısıtıyorsa ilk denemede kurabiyelerin oluşuna yetişemedim . Ve fazla piştiler. İkinci denememde ise 175 civarında pişirdim ve istedğim sonucu elde ettim. Her kadın kendi fırınını tanır. O yüzden bu seçimi size bırakıyorum.
Peki ben nasıl yaptım ?
Un , karbonat ve tuzu geniş bir kabın içinde karıştırdım.
Mikserde şeker ve tereyağını krema kıvamına gelinceye kadar yüksek hızda çırptım.
Ymurta ve vanilyayı ilave ettikten sonra hafif karıştırdım. Bu arada vanilya esansı olarak Dr Otker’in minik 4l’lü şişe olarak satılan vanilya esansını kullandım. Marketlerde bulabilirsiniz.
Son olarak , kuru malzemeyi ve ceviz , mısır gevreğini de ekleyerek karıştırmaya devam ettim. Tepsiye dizerken bir tatlı kaşığı dolusu hamur alıp 2.5 cm arayla dizdim. Yanlız bu kurabiye direk ısı ile karşılatığında genişliyor. O yüzden 2.5 cm ‘e kulak verin derim 🙂 Kurabiyeler hafifçe esmerleşene dek 12-15dk. fırında pişirin. Fırından aldıktan sonra biraz tepside bekletin. Daha sonra tel ızgara üzerinde  tamamen soğumasını bekleyin.
Kitapta hazırlama süresi 20 dk demiş … Katılıyorum. Açıkcası zor bir kurabiye değil. Zaten malzemeler tamsa, gerisi miksere kalmış . 36 adet kurabiye çıktığı iddia edilse de, ben bu rakama ulaşamadım . Ama hata bende de olabilir. Sonuçta iki kez denedim. Yine de çok iyiydi. Çıtır çıtır ağızda dağılıyor. Tereyağı ile yapıldığından da  kokusu muhteşem  .
Afiyet olsun .

Yorum Yaz