AYAKTA DURMAK YA DA DURAMAMAK

23 Temmuz 2012

MAKYAJ ÇANTAMDA VAZGEÇEMEDİKLERİM

23 Temmuz 2012

BEBEKLERDE DİŞ ÇIKARMA

23 Temmuz 2012

Dişin gelmesini beklemek, hamileyken bebeğin doğmasını beklemek gibi… Ha çıktı çıkacak derken bir türlü gelmiyor bu diş. Gelmediği gibi de tüm huzursuzluklarını yolluyor önceden. Bazı bebeklerin ilk dişi farketmeden çıkarken, bazılarının bu dönemi bayağı ağrılı oluyor. Bizimki de orta karar bir şey. Hafif sancılı yuvarlanıp gidiyoruz. Geçenlerde denizde karşılaştığımız 10 aylık minik arkadaşının dişleri 6 aylıkken çıkmış. Ağzında 4 dişi vardı. Bu işlerin belli bir ayı yok. 6-12 ay arası pırtlayıveriyorlar.  En erken 3 ay olarak görülüyor. 11-12 ay ise geç diş çıkarma olarak geçiyor. Babası her hafta “kesin haftaya geldiğimde dişli görücem” dediği kızını bıraktığı dişsiz nine kıvamında buluyor. Sabırsızlıkla bekliyoruz ilk dişimizi.

Diş gelmeden önce belirtiler gösterir elbet. Bizde de bu belirtilerden bir kaçı var. Bunlar :

  • Huzursuzluk
  • Isırma isteği
  • Uyku problemi
  • Mamayı reddetme
  • Salya
  • Çiğneme eğilimi (Herşeyi ağzına almaya çalışmalar, kitap, kağıt yeme çabaları, vs..)

gibidir. Bazı bebeklerde ateş, ishal, burun akıntısı yapabilir. Hatta ishal olayı devreye girerse, bebeğin poposunda kızarıklık olabiliyor.(daiper rash) Aynı şey bol salyalı bebeğin yüzünde kızarıklık olabilir.(facial rash)  Bir kısım çocuk doktorları da diş çıkarmanın ateş, ishal gibi durumlara sebebiyet vermediğini, bu gibi durumlar oluştuğunda bebeğin durumunun kontrol edilmesi gerektiğini savunuyor. Tıp dünyası da bu konuda ikiye ayrılmış durumda. Ama Türkiye’de genelde herkes dişin bu tarz yan etkilerinin olacağına inanıyor. Ve bizzat tecrübe ediyor.

Peki ne zaman tamamlanıyor bu süreç ?

Çocuğun üst arkadaki dişi en son çıkıyor. Çocuk diyorum çünkü bu yaklaşık 2. yaşına falan denk geliyor. 3 yaşına geldiğinde ise ağzında tamı tamına 20 dişi oluyor.

Bebeğinizi sakinleştirmek için;

  • Diş kaşıyıcısı şart! Mümkünse içi sulu olanlardan. Dolapta soğutup verdiğinizde diş etleri rahatlıyor.
  • Havuç salatalık falan hiç vermedim. Boğazına kaçabilir. Bebeklerde olmaz dediğiniz şey oluyor. O yüzden mümkün olduğunca tehlikeyi kendi adıma minimize ediyorum. Diş kaşıma bisküvileri tam bu işlik. Eline verin, gerisini unutun. Yumuşata yumuşata yutuyor. Hiç bir tehliskesi yok.
  • Mevsime göre soğuk elma suyu veya yoğurtta diş etlerini rahatlatabilir.
  • Bu ağrı bebeğiniz için dayanılmaz ise, doktorunuzun önereceği diş jeli ya da ağrı kesiciyi kullanmanızda fayda var.
Bebeğinizin suratında salyadan tahriş olduysa, pamuklu bir bezle hafif bir şekilde temizleyin. Ama bastırarak silmeyin. Islak mendil kullanmayın. Oda tahriş ediyor. (Hele meyveden sonra)

Herkese huzurlu diş çıkarmalar!!!

2 comments

Yorum Yaz