BİR ANNENİN ÇIĞLIĞI

14 Şubat 2012

SİYAH ELBİSE NASIL GİYİLMELİ?

14 Şubat 2012

BEBEKLERDE CİLT BAKIMI

14 Şubat 2012

Bebeğin de cilt bakımı olur demeyin. Yeni doğmuş bebeklerin cildi çok hassas ve yumuşaktır. Özel ilgi ister. Günlük temizlik yapmak hem onun hem sizin açısından iyi olacaktır. Bebeğimin cilt bakımı için önceleri Sebamed’in bebek ürünlerini kullandım. Bir ara Hipp’inkileri de denedim. Ara Ara hala kullanıyorum. Ama en iyi marka kesinlikle Mustela. Tavsiye ediyorum. Biz, Mustela sabunu, masaj yağı, yüz kremi, pişik kremi, parfümü olmak üzere neredeyse tüm serisini aldık. Hepsinden de şimdilik memnunum.

Bebeklerin cildi oldukça narin olduğundan kuruma ve tahriş olmaya meyillidir.  Bebek cildindeki kuruluğun bir çok sebebi var.  Evdeki nemin fazla ya da az olması ya da bebeğinizin cildinin rüzgara maruz kalması cildin kurumasına yol açar. Artık odadaki nemi dengelemek için buhar makinaları satılıyor. Almakta fayda var. Biz Weewell markasını tercih ettik. Memnunuz. Bir de içindeki su bitince koymayı unutmasak süper olacak. 🙂

Bebek cildindeki gözenekler henüz tam olarak çalışmadığından, kolaylıkla sivilcenebilir. Milia (yenidoğan egzeması olarak da geçer.) genelde yüzde görülen beyaz sivilcelerdir. Ter bezlerinin tam oluşmamasından dolayı çıkarlar. Zamanla geçer, tedavi gerektirmezler.

İsilik, oda sıcaklığının fazla olmasından kaynaklanır. Küçük kırmızı lekeler olarak kendini gösterir. Oda sıcaklığını kontrol etmeniz ve bebeğinizin üzerini oda sıcaklığına göre örtmeniz gerekir.

Pişik, bebeklerin bez bölgesinde idrardaki amonyaktan ya da kullandığınız kimyasallardan cildin tahriş olmasıdır. Pişik kremini ihmal etmediğiniz, altını sıklıkla değiştirdiğiniz sürece pişik geçicektir. Pişik kremi olarak Desitin’i kullandık. Memnundum. Şimdi Mustela’ya geçtim. Ondan da çok memnunum. Tavsiye ederim.

Soyulma, yenidoğan bebeklerde normaldir. Özellikle geç doğan bebeklerde görülür. Bebeğin avuç içi, ayak altı, bilekleri soyulur. Endişelenmeyin. Geçici bir durumdur. Bir kaç güne geçer.

Konak, 1 yaşına kadar devam edebilen bebeklerin kafa derisinde minik kabukçukların oluşmasıdır. Bunun kaybolması için, gece bebeğinizin kafasına bebek yağıyla yumuşak bir şekilde masaj yapın. Ertesi sabah, yumuşak bir bebek şamğuanı ile yıkayın.

Her bebeğin cildi farklıdır. Hepsinin cildi kuruluk ve hassasiyet derecesi de farklıdır. O yüzden, bebeğinizin cildine göre krem kullanmalısınız. Bizim her gün kremlenme seansımız var. Her sabah miniğe kremlerle masaj yapıyorum. Böylece cildini nemlendirmiş oluyorum. Ayrıca, dokunma bebeklerin duygusal gelişimi açısından çok önemli. Johnson’s Anne ve bebeği kitabında yazılana göre, yapılan bir araştırmada, düzenli olarak masaj yapılan bebeğin daha çabuk kilo aldığı gözlemlenmiş. Yani, dokunuşun büyüme üzerinde etikisi var.

O yüzden ne yapıyoruz? Sevgi dolu dokunuşlarımızla bebeğimizin cildine iyi bakıyoruz…

Kaynak : Johnson’s Anne ve Bebeği

 

Yorum Yaz