SAÇLARI GÜNEŞTEN KORUMALI

10 Temmuz 2012

CARTIER ÇİVİ BİLEKLİK

10 Temmuz 2012

BEBEK YEMEKLERİ #1 – TARHANA ÇORBASI

10 Temmuz 2012


Ek gıdalara geçeli aylar oldu. Ben hala çorba tarifi yazamamışım. Ek gıdaya geçerken Neşe’ye özel minik bir tencere ve plastik süzgeç almıştım. Her zaman ki gibi Esse’nin 12 ay süren kırmızı etiketli ürünlerinden. 🙂 Tüm çorbalarını orda pişiriyorum. Neden plastik süzgeç derseniz, sebzelerin vitaminlerini öldürmemek için derim. Keza aynı mantık meyve yaparken cam rende olayında da işler. Fırsat bulmuşken, lafı uzatmadan Neşe’nin çok sevdiği, şapırdata şapırdata yediği tarhana çorbasının tarifini yazayım dedim.

1.5 çay bardağı yoğurt
2 yemek kaşığı (silme) acısız tarhanaa
mevsim sebzeleri (ıspanak, havuç, kabak, patates, brokoli vb. )
1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Mevsimine göre taze aldığımız sebzeleri önce küçük parçalar şeklinde doğrayarak haşlıyoruz. Sebzeler haşlandıktan sonra 4 yemek kaşığı suyla sulandırdığımız tarhanayı tencereye ilave ediyoruz 4-5dk sonra az suyla sulandırımış yoğurdu ve ayrıca zeytinyağını ekliyoruz. Çorba piştikten sonra üzeri soyulmuş ve çekirdekleri çıkartılmış ince rendelenmiş domatesi ilave ederek tencerenin kapağını bir süre beklemek üzere ocağın altıyla birlikte kapatıyoruz.

Burdaki amaç bebeğinizi püreyle tanıştırmak. O yüzden çorbanızın sulu olmamasına dikkat edin. Sebzeleri haşlarken çok su koymayın. En başlarda ben bu hatayı çok yapıyordum.

Bebekler genelde tarhana çorbasını sevdiklerinden bu tarifle bebeğinizi lezzetli bir öğlen yemeği yedireceğinize garanti verebilirim. 🙂

Afiyet olsun miniğe!!!

Yorum Yaz