Yaz ve Şehir

26 Eylül 2011

AZ KALSIN 35. HAFTADA NEŞE'Yİ KUCAĞIMIZA ALIYORDUK !!!

26 Eylül 2011

Bebek Odası İçin Fikirler

26 Eylül 2011

Bebeğimizi büyük bir heyecanla beklediğimiz şu son günlerde odasını yerleştirmekle meşgulüz. Anlaştığımız mimarlık firması 20 günde yaparız dediği işi bayram bahanesiyle 1 buçuk aya çıkarınca işlerin hepsi aksadı. Odanın ve kapının ölçülerini almalarına rağmen geldikleri gün merdivenlerden dolayı dolabı sokamadılar ve yeni yaptırdığım boyayı kirlettiler. İkinci gün geldiklerinde ise, dolabı yan odanın balkonundan sokmaya çalıştılar, fakat bu sefer de, süperzekalılar odanın kendi kapısının ölçüsünü almalarına rağmen, kapıdan dolabı sokamadılar. Dolap çizildi, duvarlar kirlendi, ben delirdim…vs . En son odadaki pencere sökülüp dolap oradan çıkartıldı. Ve oda içerisinde dolabın çizilen yerlerine boya yapıldı. Tam bir rezalet!!!  Bir de bebek odası için özel boyalar gibi salakça cümleler kullanıyorlar sakın inanmayın. Odanın penceresi 4 gündür açık ve hala deli gibi boya kokuyor. Neyse artık bu da bize ders oldu. Ne kadar iyi olursa olsun, her türlü firma bu tarz hareketler yapabiliyor. O yüzden siz siz olun kesinlikle bu işleri erken aylarda halletmeye çalışın. Hamilelik ilerledikçe bu tarz işlerin stresini ve yoğunluğunu kaldırmak gerçekten çok zor. Yani kapıdan dolap geçmeyince oturup ağladım inanabiliyor musunuz ? Ee 9. ayda bu işleri halletmeye çalışırsan olacağı bu 🙂

Renkler…

Bebek odası deyip geçmemek lazım. Kullandığınız renkten odanın yatağın yanındaki aralığı kadar herşey önemli bir detay aslında. Hele bu işlere karşı biraz ilginiz varsa, herşeyi benim gibi en ince detayına kadar araştırıyorsunuz. Öncelikle odanın stilinin ne olacağına karar vermek lazım. Eğer ileride başka bir çocuk yapmayı daha düşünüyorsanız, odanın kullanışlılığı açısından nötr renkler kullanmanızı öneririm. Çünkü her bebekte bütün odayı değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Yani kısacası oda cinsiyetsiz oyapabilirsiniz. Bunun için odayı açık mavi, sarı veya beyaz renge boyatabilirsiniz. Duvar kağıdı seçecekseniz, her iki cins içinde daha ortak kullanılacak olan doğa temalı, sayılı ya da alfabeli duvar kağıtları seçebilirsiniz. Bu stili yaratırken, evinizin genel konseptinden çok fazla çıkmamaya çalışın. Çok modern bir eve viktoryan tarzda bir oda pek uygun olmayabilir. Onun yerine geometrik şekiller ve modern renkler kullanarak evin bütünlüğünü sağlayabilirsiniz.

Odayı boyarken çok fazla parlak renk kullanılması önerilmese de, seçim size kalmış. Uyumlu olabilecek bir kaç renk sizlere söyleyeyim.

Pembenin iki farklı tonunu yeşilin uyumlu olabilecek tonuyla kullanabilirsiniz.

Lila rengini beyaz ya da krem rengi ile kullanabilirsiniz. Ayrıca gri rengi de ekleyerek çok şık bir oda yaratabilirsiniz.

Bebek mavisi – gri ve beyaz üçlüsü erkek bebek odası için bir klasik.

Lacivert beyaz ve kırmızı ile de oda da denizci havasaı yaratabilirsiniz.

Toprak renklerini (yeşil, bej, kahverengi) tercih ederek odada hayvan stickerlarıyla doğal bir ortam yaratabilirsiniz.

Yine doğal bir ortam yaratmak için sarının açık bir tonu ile yeşili birlikte kullanabilirsiniz.  Hatta bir duvara ağaç ya da kelebekler, kuşlar çizdirirseniz, böylece temanızı desteklemiş olursunuz ve oda daha ilgi çekici hale gelir.

Gri, kırmızı ve beyaz renginin kombinleyerek odada modern bir hava estirebilirsiniz. ( Erkek bebeklerin odası için tercih edilen bu renkler uçak objeleriyle birleştirilerek daha şık bir hala getirilebilir.)

Lila ve yeşil rengini de birlikte kullanarak odayı sıradanlıktan çıkarıp daha canlı bir hale dönüştürebilirsiniz.

Duvar kağıdı tercih edeceksiniz, aşağıdaki linklerden fikir edinebilirsiniz.

http://www.lot.com.tr/Urunler.asp?KAT=1&ALT=13&ID=340&MENU=2 (Little Squirt ‘in koleksiyonuna bayılacaksınız.)

http://www.mywall.com.tr/duvar_kagidi/bebek_odasi.aspx

http://www.studionommo.com/ (Modern odalar için)

http://babyartmobilya.com/d_kagitlari1.html (Doğa temalı odalar yaratmak isterseniz)

http://www.mobahome.com/urunler/duvar-kagitlari/ps-international-ithal-duvar-kagitlari-almanya/happy-kids-cocuk-ve-genc-duvar-kagitlari.aspx ( Biz seçimimizi happykids’ten yana kullandık. )

Beğendiğiniz bir duvar kağıdını sadece bir duvara uygulayıp duvar stickerlarıyla diğer bir duvarı renklendirebilirsiniz. Duvar panoları da kullanabilirsiniz. Duvar panoları için yine Lot‘un sitesine girerek fikir edinebilirsiniz.

Duvar kağıdında dikkat edilecek noktalar:

Öncelikle duvarınızın temizliği ve alt yapısının pürüzsüzlüğü çok önemli.

Duvar kağıdınızı yaptıracağınız ustayı kesinlikle tavsiyesiz almayın. Tavsiye derken, biz mimarlık firmasına güvenip onların önerdiği ustayı tuttuk. Fakat, bize öyle birini gönderdiler ki, ne kağıt yapıştırmasını ne temiz iş yapmasını ne de kağıt kesmesini biliyor. O yüzden, daha önce eşiniz dostunuzun deneyip önerdiği kimseyi tercih etmenizde fayda var.

Kağıdınızın kalitesi, silinebilir olması çocuk odaları için önemli bir unsur.

Gelelim mobilyalara… Öncelikle yatak, bebek odasındaki en önemli parça. O yüzden yatağınızı seçerken, aralıklara ve yatağın rahatlığına dikkat edin. Biz ayrıca fonksiyonel olmasına da önem verdiğimiz için, leander markasını tercih ettik . Dolap ve komidin olarak bebeğinizin eşyalarını düşünerek seçim yapın. Açıkçası ilk başlarda kelebelki yatak, kalpli çekmece kulpları peşinde koşarken, sonradan sade ve modern mobilyadan hoşlandığımı farkettim.

Mobilya rengi olarak beyazı tercih ettik. Odayı duvar kağıdı ve aksesuarlarla daha renkli şık bir oda haline getiririz diye düşünmüştük. Mobilya olarak yine,  emzirme koltuğu ve oyuncak dolabı sizin ihtiyacınıza kalmış. İlk etapta oyuncak dolabı çok işinize yaramayacak olsa da ilerdeki dönemlerde böyle bir ihtiyaç doğacağı muhtemel. Renkli figürlü boy ölçerlerde odanın havasını değiştirebilir.  Ayrıca miniğiniz için küçük bir kitaplıkta alabilirsiniz ya da yaptırabilirsiniz. İlk masal kitabını kitaplığına koyarak başlangıcı yapabilirsiniz.

Bebek odası için bir kaç örnek model :

Hayvan temalı oda

Romantik ve modern bir kız  bebek odası

 

Hem kız hem erkek bebek için kullanabilecek bir oda …

Renkli duvarlar ile beyaz mobilya daha şık bir hale gelmiş…

Modern erkek bebek odaları…

 

Bu yazısıyı beğendiyseniz, diğer bebek odası hakkındaki yazımı okuyun derim;)

1 comment

Yorum Yaz