SİYAH ELBİSE NASIL GİYİLMELİ?

19 Şubat 2012

HAMİLE KALMAK İÇİN DOĞRU ZAMAN NE ZAMAN?

19 Şubat 2012

BEBEK GELİŞİM TABLOSU

19 Şubat 2012

Hamileyken gittiğim aylık kontrollerimde nasıl stresli oluyorsam, Neşe’nin kontrolleri de aynı stres ve merak içerisinde geçiyor benim için. Acaba kilosu iyi mi? Boyu uzamış mı? Kafa çapı normal mi? Bir anormallik var mı? Derken tüm sorularıma yanıt alıyorum doktorla görüşmemiz esnasında… “Hatta her şey normal değil mi”? diye de bir kaç defa soruyorum üst üste.:) Napayım, emin olmak istiyorum herşeyden.  Geçenlerde bizimki 4. ayına girdi. Hemen doktora gidip aşılarını yaptırdık. Minnoşum bize gülerken, bir anda iğneyi yiyince o suratı buruştu da buruştu. 🙂 Daha sonra önemli kısım, boy-kilo ölçümleri yapıldı. Bizimki geçirdiği ameliyatlardan dolayı alt sınırda ilerlemesine rağmen, son bir ayda durumu toparlamış gözüküyor. Güçlü kız, anasına çekmiş. 😛 Ayrıca  4. ayın bitimiyle beraber demir damlasına da başladık. Şimdilik 5 damla kullanıyoruz. Her ay, damla sayısı girdiğiniz aya göre fazlalaşıyor. (6. ay 6 damla, 7. ay 7 damla gibi…) Aile hekimi size demir damlasını veriyor. Artık Neşe Hanım sabahları 3 damla D vitamini, 5 damla demir damlasıyla başıyor gününe. D vitamini iyi hoş ama demir damlasını pek sevmedi bizimki.

Bebeklerimizin gelişimi elbetteki çok önemli. Erkek ve kız bebek gelişimi farklı olduğu gibi aynı cinsiyete sahip bebekler arasında gelişim farklılıkları olması da doğal. Sonuç itibariyle genetik diye bir gerçek var ortada. Her bebek aynı kiloda doğmadığı gibi aynı kilolarda da büyümüyorlar. Ben bazen bu kilo olayını kafama takıyorum ister istemez ama sonuçta genel sağlık iyi oldu mu gerisi elbet bir gün gelir. Fındığım, ayda min. 600gr max. 900gr alması gerekirken(her normal bebek gibi) , diyafram hernisi olduğu için 175gr aldığı dönemleri de gördük. Aslına bakarsanız,  şimdiki haline binlerce şükürler…

 

Biz anneler, bu kilo-boy konularında fazla kuruntuluyuz galiba. “Bebeğimin kilosu az mı? “Çok mu kilolu?” “Boyu uzamıyor.” gibi şikayetlerle kendimizi boşu boşuna sıkıyoruz. Bir çok annelikle alakalı forumda bu tarz sorunlarla karşılaşıyorum. Sonuçta, çocuk doktoru her şeyin yolunda olduğunu söylüyorsa, gerisini pek düşünmemek gerekiyor. Sizce de öyle değil mi?

E, bu kadar boy-kilo gelişimnden bahsetmişken bir gelişim tablosu koymadan olmaz. 🙂

 

 

Yorum Yaz