BEBEĞİM NE ZAMAN KONUŞUR?

10 Eylül 2012

LOR KURABİYESİ

10 Eylül 2012

BEBEĞİNİZİN 9.AYI

10 Eylül 2012

Günler hızla geçiyor. Bebeğiniz her geçen gün hareketlenmeye devam ediyor. Profesyonelce emekliyor, oturuyor, yatıyor, ayağa kalkıyor.(Neşe emeklemiyor ama kendisi direk yürümeyi tercih etti. Çalışmalara devam)  Tüm bu işleri destek almadan yapabiliyor. Tabii siz çoktan evinizde bebeğiniz için gerekli önlemleri almış, düzenlemeleri yapmış bulunuyorsunuz, öyle değil mi? 🙂

Geçen aylarda kazandığı hareket kabiliyeti giderek artarken, buna ek olarak bu dönem tırmanmayı görüyoruz. Hem de geri dönüşünü düşünmeksizin. Merdivene, bir mobilyanın üzerine, koltuğa? Aklınıza gelebilecek nice potansiyel tırmanma yerleri bu dönemde bebeğinizin yeni hedefi.

9. ayda ses taklitleri devam eder. Henüz anlamını bilmese bile anne-baba-mama diyebilir. Çıkardığı sesleri tekrarlamaya devam edin, şarkı söyleyin, kitap okuyun. Kelimelerin ilk hecelerini çıkarmasında yardımcı olursunuz.

Bebeğinizin anne babası yanından ayrıldığında ağlamaya,  huzursuzlaşmaya başlaması normaldir. Endişelerini anlayışla karşılayın, bulunduğu ortamın güvenliği olduğunu hissettirin.

Bu aydan sonra yürüteç kullanmamaya özen gösterin. Hem bebeğiniz onun içindeyken -hızlıca ortamdan uzaklaşması- takip etmesi zor olduğu için hem de çocuklarda ileride parantez bacaklılığa neden olduğu için.

Bu dönemde bebeğiniz yemek konusunda da özgürlük isteyebilir. Yemeğini kendi kendine yemek istediği için sizin yedirmeye çalıştığınız yemeği reddeder. Verin kaşığı eline yesin. (yemeye çalışsın) Tabii her öğünden bahsetmiyorum birkaç kez merakını gidermesi için ona bu fırsatı verin. Amaç karnını doyurması değil, yani hem eğlensin hem merakı son bulsun.

Bu ayın sonuna doğru bebekler sıralama yapmaya başlayabilir. Ona ferah, güvenli ve tutunması kolay mobilyaların olduğu ortamlar sunun. Yürüme çabalarının sonuç bulmasına bu şekilde yardımcı olabilirsiniz.

Herkese bol şans!

🙂

Not: Neşe’nin fotoğrafı doğum ve hikaye fotoğrafçısı Müge Kaya tarafından çekilmiştir. Müge’nin ikizleriyle hayatını paylaştığı miniikizlerim adlı çok cici bir bloğu var. Bir uğrayın derim. 🙂

2 comments

Yorum Yaz