BEBEK YEMEKLERİ #2 – BALIK ÇORBASI

13 Ağustos 2012

BABAMIN DENİZ MAHSULLÜ MAKARNASI

13 Ağustos 2012

BEBEĞİNİZİN 8. AYI

13 Ağustos 2012

 

8. ay siz anneler için çok keyifli bir ay çünkü; bu ayda annecilik başlar! Bebeğiniz sizden ayrılmak istemez, ayrıldığında da güçlü ağlama krizleri görülür. Bu durum her zaman keyifli olmayabilir. Özellikle çalışan anneleri düşünürsek? Böyle zamanlarda bebeğinizi konuşarak rahatlatmaya çalışın. Ona birazdan geleceğinizi ,sakin olmasını vb. cümleleri yumuşak bir ses tonuyla söylerseniz sakinleşebilir. Siz olmadığınızda ona bakacak olan insanların güvenini kazanmasını sağlayın ( tanıtın, adını söyleyin, birlikte vakit geçirmelerine izin verin.)

Bebeğiniz bu dönemde baş ve işaret parmağıyla küçük cisimleri kavrayabilir. Bu önemli bir beceridir çünkü zihinsel engeli olan bebekler bu kavramayı yapamaz. 8. Ayda özellikle buna dikkat etmelisiniz.

Çok rahatça desteksiz oturur, emekler; her şeyi ağzına atar tatmak ister. Meraklılık konusunda zirvededir, 2 kat dikkatli olmalısınız. Öpücükler yollar, alkış yapar, el sallar. Harika sosyalleşir hatta hatta dikkat çekmek için yeri göğü inletir! 🙂

Bebeğiniz hatırlamaya başlar. Önceden içinde bulunduğu bir duruma yine girdiğinde nasıl davranacağını bilir. Artık tecrübelenmiştir!

8. ayda bebeğinizin mobilyaya tutunup ayağa kalkması olağandır. Sıralama bu ayın sonunda belki görülebilir.

Miniğiniz artık sizin tabağınızdan yemek yemek , sofraya sizinle oturmak isteyecektir. Sizin yemeğinizden yemesinde sakınca  yoktur fakat kendi mamasının asıl yemeği olduğunu ona unutturmayın.

Bu dönemde mutfak çekmecelerine dikkat! Açıp karıştırmaktan, hepsini dışarı çıkartıp birbirine vurmaktan tutun da bulduklarıyla çeşitli oyunlar oynamaya bayılırlar.  Eğer bebeğinizin özellikle karıştırdığı bir çekmece varsa, bu çekmeceye onun oyuncaklarını koymak bir çözüm olabilir.

Bebeğiniz artık evde durmaktan sıkılacaktır. Birlikte sık sık parka, alışveriş merkezine hareketli yerlere gidin. Eğer bir bahçeniz varsa şanslısınız. Ferah alanlardan ve gezmekten çok hoşlanacaktır.

8. ayda sizi bekleyen, dikkat etmeniz gereken  önemli durumlar bunlar, kolay gelsin! 🙂

 

Diğer ayları okumak için tıklayın.

1. ay  2. ay 3. ay  4. ay  5. ay 6. ay  7. ay

Yorum Yaz