KAYIP GÜL

11 Ağustos 2012

BEBEK YEMEKLERİ #2 – BALIK ÇORBASI

11 Ağustos 2012

BEBEĞİNİZİN 7.AYI

11 Ağustos 2012

7. ayda bebeğinizin 6.ayda kazandığı yeni yeteneklerin biraz daha geliştiğini görüyoruz.

Bebeğinizin desteksiz oturma ve emekleme çabaları nihayet sonuç vermeye başlar. Bazı bebekler emeklemeden ziyade yerde sürünebilir ama zamanla kendi yöntemini bulacağından bu konuda  endişelenmenize gerek yok.

Miniğiniz bu ay oldukça komik olabilir. Ortamda yapılan şakaları anlar, güler. Alkış yapar, el sallar. Çıkarılan sesleri taklit eder. Etrafa bol bol gülücükler saçar. Kalabalık ortamlarda bulunmak, sosyalleşmek ister.

Artık bir yere tutunarak ayağa kalkabilir. Yalnız sıralama yapması için henüz bacakları yeteri kadar güçlü değildir.

Yatarken oturur pozisyona geçer, kendini ileri-geri iterek yer değiştirir. Bu dönemde yürüteç-örümcek gibi çocuğunuzun yerini değiştirmesini sağlayan oyuncaklar tercih edebilirsiniz. Hareket etmekten hoşlanır, yeni öğrendiği bir durumdur ve merak eder.

Bebeğiniz artık sofrada size eşlik edebilir, sizin yediğiniz yiyeceklerden küçük parçalar deneyebilir. Yine de ana besini anne sütü ve mamadır.

Elindeki oyuncağı almak istediğinizde ciddi direnmelerle hatta ağlama krizleriyle karşılaşabilirsiniz. İnatlaşmaktan kaçının.

Bebeğiniz artık anne-baba-mama gibi basit kelimeleri söyleyebilir! Artık sadece bir tane annesi olduğunu -sizi- farkındadır. Ayrıca ??hayır!?? demenizi de ses tonunuzdan anlar ve  onun yapılmaması gerektiğini bilir.

Eğer eğilimi olduğunu hissetiyseniz yavaş yavaş biberonu bırakabilirsiniz. Küçük bir bardaktan suyunu içebiliyorsa, (zaten kaşıktan da mamasını yiyor olmalı)  daha fazla biberon kullanmak zorunda değilsiniz. Biberon ve emzik , bebeğinizin yeni çıkan dişlerinde şekil bozukluğu- çarpıklık gibi anormalliklere neden olacağından ne kadar erken bırakırsanız bebeğiniz için o kadar iyi olur.

Yorum Yaz