LOHUSALIKTA GÖRÜLEN ŞİKAYETLER

09 Ağustos 2012

BEBEKLERDE KONUŞMA ÖNCESİ DÖNEM

09 Ağustos 2012

BEBEĞİNİZİN 6.AYI

09 Ağustos 2012

Ve benim favori ayım 6. Ay! Özel bir nedeni yok aslında, bebeklerin bu dönemde daha yemelik olduğunu düşündüğümden olabilir 🙂

Koskoca yarım seneyi arkanızda bıraktınız. Minikleri bu ayda bekleyen önemli gelişmeler var. Mesela artık bebeğinizin sırtına yastık koyduğunuzda uzun süre oturabilir, destekli olduğu sürece sıkılana kadar oturmaya devam eder. Ancak omurga gelişiminden dolayı bu ayda çok sık oturtmamanız daha iyi olacaktır. Ayrıca yüzüstü yatarken bir şeylere tutunarak oturma pozisyonuna  geçebilir.

Bebekler bu ayda doğum kilolarının iki katını geçmiş olmalılar. Ek gıdalara devam etmekle birlikte, doktorunuz önerdiği takdirde demir damlalarına da başlayabilirsiniz. Anne sütü demir bakımından yetersiz kalabilir, bu da bebeklerde kansızlığa yol açar. Doktorunuz bu durumu göz önüne alarak gerekli tavsiyeleri zaten yapacaktır.

Bebeğiniz 6. Ayında diş çıkarmaya başlayabilir. Bundan doğan huzursuzluk, sıkıntı, ateş, uykusuzluk vb. problemlere hazırlıklı olmalısınız.

Bu dönemde bebekler annesinin dışında diğer aile bireylerini de tanır, seslerinden ayırt eder. Çevresindeki insanları güldürme ve etkileme çabaları vardır. İlgi odağı olmaya bayılırlar.

6 aylık bir bebek görüş alanından çıkan bir nesneyi aramaya devam eder. Uzaktaki objelere uzanır, kucağa alınmak için kollarını annesine uzatır.

Bu dönemde bir bebek emeklemeye başlayabilir. Kollarından tutup kaldırdığınızda yere gevşek basar ve kendisini taşıyamaz ama arada bu tür jimnastikler yaptırmak bacaklarını güçlendirmesinde etkili olacaktır.

Küçük motor hareketlerini daha kolay yapmaya başlar, (örneğin, parmaklarını kullanma ) kendi kendine bisküvi, kraker yiyebilirler. Tabii bunu yaparken mutlaka gözünün üzerinde olsun çünkü yutmayı henüz iki ay önce öğrendi 🙂

Günde yaklaşık 11 saat uyurlar ancak diş çıkarmaya başlayan bebeklerde bu uyku düzeni bozulabilir. Uykuları sık sık bölünebilir.

İlk aylarda gözlerde görülen şaşılık, bu dönem de geçmiş olmalıdır. Eğer hala geçmemişse doktorunuza danışmalısınız.

Bebeğiniz artık neden-sonuç ilişkisi kurmaya başlar. ?? Oyuncağın üzerine dokunduğumda müzik çalıyor?? gibi nesneleri ve işlevlerini anlamaya başlayabilir. Olayların varoluş amacının olduğunu, değişebileceğini öğretmek için; hareketler ve farklı sonuçlarını, çeşitli örneklerle açık bir şekilde sunabilirsiniz. Örneğin; bir topu itip ona yuvarlandığını söyleyebilirsiniz. Neden-sonuç ilişkisi kurmasında son derece faydalı olacaktır.

Bebek kendi kendine konuşmaya başlar. P,m,b gibi dudak sesleri çıkarır. Uzun oyun sesleri, çığlıklar ve seslenmeler görülür. Dili yuvarlama ve ileri uzatma becerisi arttığından artık etraftaki sesleri taklit etmeye başlar.

Çok eğlenceli bir ay olacak, en başta belirttiğim gibi bebeğiniz artık yemelik duruma geldi yalnız derisi çok hassas olduğu için ayaklarını kollarını öperken kendinize hakim olmaya çalışın, işiniz zor bol şans! 🙂

Yorum Yaz