AKSESUAR’IN ROCK STAR’I TOM BINNS

08 Ağustos 2012

KUSURSUZ BACAKLAR İÇİN TÜYOLAR

08 Ağustos 2012

BEBEĞİNİZİN 5.AYI

08 Ağustos 2012

 

Bebeğinizi koskoca 4 ayı geride bıraktı. Artık birbirinizin dilinden daha iyi anlıyorsunuz. Bebeğiniz hala anlamsız çeşitli sesler çıkarıyor olabilir. Bu seslere aynı şekilde karşılık verin, çıkardığı sesleri taklit edin, hoşuna gidecektir.

Geçen ay olduğu gibi bu dönemde tuttuğu şeyleri çekmeye meraklıdır ama artık yavaş yavaş emekleme çabaları olabilir. Sehpanızdaki örtülerin sarkmasını engelleyin, üzerinde ağır eşyalar bulundurmayın. Kısacası bebek için evde gerekli önlemleri almaya başlayabilirsiniz.

Bu dönemde inatlaşmalar, istediğinin olmamasından kaynaklanan ağlama, kendini sıkma gibi tepkilerle karşılaşabilirsiniz. Özellikle beslenme saatinde bebeğinizle inatlaşmayın.

Her şeyi  keşfetme isteği, dokunma arzusu tavan yapmış durumdadır. Objeleri elinden almayın (zaten alırsanız hemen ağlamaya başlar)  Bırakın dokunsun ; kumaşları, yumuşak-sert cisimleri hissetsin.

5. ayda artık yatağın üzerindeki mobili çıkartabilirsiniz. Uzanıp, çekip, parçalaması an meselesi!

Bu ayın sonunda bebeğiniz artık doğum kilosunun 2 katına ulaşmalıdır, kilo alması da önceki aylara göre yavaşlamaya başlar.

Artık nesneleri sadece ağzına götürmekle kalmaz, çiğnemeye de başlar. Ayrıca ayaklarını ağzına götürüp emmekten de haz alır.

Yabancılara karşı temkinli yaklaşır ve eğer kendini güvende hissetmezse ağlamaya, saklanmaya çalışır. Bunun için yeni biriyle tanıştıracağınız zaman bebeğinizi kucağınıza alın ve güven verin, kendini güvende hissettiğinde insanların yüzünü incelemeye, tanımaya başlayacaktır.

Anne sütü yeterli gelmemeye başlıyorsa, mamaya veya doktorunuzun önerdiği gibi ek gıdalara devam edin, inek sütü 1 yaşından küçük çocuklar için alerjiktir, verilmez.

Yorum Yaz