BEBEĞİNİZİN 3.AYI

05 Ağustos 2012

KOLOSTRUM

05 Ağustos 2012

BEBEĞİNİZİN 4.AYI

05 Ağustos 2012

4. ayda bebeğinizin son derece hareketlendiğini, sevdiği ve tanıdığı insanları gördüğünde, güldüğünü hatta kahkaha attığını görebilirsiniz. İnsanların dikkatini çekmeyi ve ilgi odağı olmayı istedikleri bir dönemdir. Gördüğü her şeyi çekmek isteyecektir. Dolayısıyla saçlara ve küpelere bu ayda dikkat etmeye başlarsanız iyi olur 🙂

4. ayda, yeni doğan yazısında bahsettiğim bıngıldaklar ( tepedeki hariç) kapanmaya başlar. Bu ay için en önemli durumlardan biridir. Doktorunuz size mutlaka gerekli bilgileri verecektir.

Eğer bebeğinizin kilo alımında ve gelişiminde zayıflık görüyorsanız, sütünüz yetersiz geliyor olabilir. Böyle durumlarda doktorunuz ek gıdalara başlamanızı tavsiye eder.

3. aydan farklı olarak bebeğiniz sırtüstü yatarken birden yüzüstü dönebilir. Destekli oturabilir. Başını hiç zorlanmadan kontrol eder.

Parmak emmeye başlayabilir. Parmağını emmesi yerine emzik vermeniz daha iyi olur çünkü parmak emmeyi bırakmak sandığınız kadar kolay olmaz.

Bebeğinizle iletişime geçin!

Yine bu dönemde bebeğinizle sık sık konuşmanız, şarkılar söylemeniz, dans etmeniz, birlikte çeşitli oyunlar oynamanız (parmak oyunları tavsiye edilir) sosyal açıdan gelişmesine ve sizinle olan iletişiminde faydalı olacaktır. O da sizinle konuşmaya çalışır, size maharetlerini gösterir ve bundan dolayı takdir edilmek ister. Böyle durumlarda bebeğinizi alkışlamanız, öpmeniz onu mutlu edecektir.

4. ayı, bir önceki aydan ayıran noktalar bunlar. Her geçen gün hareket kabiliyeti artan bebeğinizi gözünüzün önünden ayırmayın. Aklınıza gelmeyecek hallerde bulabilirsiniz. Kolay gelsin!

Yorum Yaz