BEBEĞİNİZLE DENİZE GİDERKEN GEREKENLER

03 Ağustos 2012

BEBEĞİNİZİN 4.AYI

03 Ağustos 2012

BEBEĞİNİZİN 3.AYI

03 Ağustos 2012

Bebeğiniz hızla büyüyor. Bu yazımda 3. ayda sizi bekleyen, bilmeniz gereken önemli noktaların üzerinde duracağım.

Öncelikle artık bebeğiniz için iletişim çok önemli olacaktır. Sizin ona anlattığınız şeyleri tam anlamasa da dinler. Sesinizin yumuşaklığından, o an kızgın , mutlu veya üzgün olduğunuzu anlayabilir. Bu dönemde ona adını fısıldamanız, şarkılar söylemeniz, çeşitli eşyaları tanıtmanız onun konuşma çabalarına girdiği bu dönemde yararına olacaktır. Konuşma çabaları derken, bu dönemde vokal jimnastik sesler başlar. Bunlar hecelerin tekrarından meydana gelen konuşma, anlamlı ses çıkarma denemeleridir (de-de-de , ba-ba-ba, ma-ma-ma). Bazı ailelerde bu seslerin gerçek konuşma sanılması çok karşılaşılır bir durumdur.

3. ayda bebeğiniz tüm uzuvlarını keşfetmeye başlar, eliyle yüzünü inceler, ayağını ağzına götürür, eline aldığı herhangi bir şeyi ağzına götürür. Kısacası merakın başına iş açabileceği bir dönemdir ve küçük parçalı oyuncaklar, sabunlar, çiviler vb. tehlikeli objelerin etrafta olmamasına özen gösterilmesi gerekir.

Bebeğiniz bu dönemde karnını üzerinde yatarken kısa bir süreliğine kol ve dirseklerinin üzerinde göğsünü yataktan kaldırabildiği görülür. Koltuk altından tutup ayağa kaldırdığınızda ayaklarını hızla sallar (Adımlama Refleksi). Başını rahatça dik tutabilir.

İnsanların yüzünü incelemeye bayılır. Anne ve babasını diğer insanlardan ayırt edebilir ve insanların dikkatini çekmeye çalışır.

Nesnelere vurur, çeker, atar ; bunlardan çıkan seslerden hoşlanır. Görme ve işitme kombinasyonu gelişir. Sesin geldiği yöne doğru bakar, kaynağını bulmaya çalışır. Bu dönemde ona sunmanız gerek ortamda, müzikal oyuncaklar, mobiller, ağza güvenle götürebileceği kavraması kolay nesneler ve çıngırak gibi oyuncaklar bulmalıdır.

Geceleri yatağında uyanıp tekrar kendi kendine uykuya dalabilir. Bunun için önemli olan her uyandığında yanına koşmamanız ve annesiyle uyumak zorunda olduğu hissini vermemenizdir. Bu durum uyku düzeninin oturmasında  size yardımcı olacaktır.

Bebeğinizi aşıları ilk aydan  itibaren başlar fakat 3. Ayda özellikle önemli olan, üzerinde durmak istediğim bir aşı var; BCG (tüberküloz aşısı) asla atlanmaması gerekir. Herhangi bir sağlık ocağından bebeğinize güvenle aşılarını yaptırabilirsin.

Eğer bir bakıcı tutmak istiyorsanız bu dönem yeni insanlarla tanışması, kaynaşması için en doğru zamandır. Yeni yüzler tanımaya, sosyalleşmeye ilgi duyacağından bakıcıya da alışması kolay olacaktır.

Yorum Yaz