LOUIS VUITTON’DAN TARİHİ ESİNTİLER

01 Ağustos 2012

BEN KENDİ YEMEĞİMİ YERİM!

01 Ağustos 2012

BEBEĞİNİZİN 2.AYI

01 Ağustos 2012

Bebeğinizle birlikte geçirdiğiniz 8 haftalık süreçte artık ailesine ve ortama alıştığını gözlemlediğiniz; bebeğinizin huyunu, isteklerini,alışkanlıklarını öğrendiğiniz keyifli bir dönemdir.

İlk ayı kabusa çeviren düzensiz uyku ve emme saatleri yerini daha belirgin saatlere bırakır. Gündüzleri daha fazla uyanık kalır.  Ayrıca bu ayın en keyifli yanlarından biri bebeğinizin 1. Ayında kaslar nedeniyle gülen yüzünün, gerçekten mutlu olduğu için güldüğünü görmenizdir!

Bu ayda yine dikkat etmeniz gereken bir şey; bebeğinizin ani reflekslerle hareket etmesidir. Sinir sistemi gelişen bebek hala tam olarak başını kontrol edemese bile ani hareketlerde bulunabilir. Dolayısıyla yatakta, koltukta vb. yüksek yerlerde yalnız bırakmanız bebeğinizi kendini yere bırakması demek olabilir. Aman dikkat!

Bebeğin başını tam olarak kontrol edemediğinden bahsetmişken, bu dönemin en önemli özelliklerinden biri de bebeğinizi karnının üstüne yatırdığınızda başını kaldırıp etrafa bakabilmesidir. Bu hareketi sık sık yapması boyun kaslarının gelişimi açısından yararlıdır. Bunu bir egzersiz olarak düşünün ve boş zamanlarınızda  yatağın üzerinde vakit geçirin.

Bebeğiniz artık eline verilen şeyleri kavramaya başlar, elini ağzına götürür ve yeni objeleri keşfetmeye bayılır! Bu nedenle odasındaki parlak, renkli, şekilli objeler dikkatini çekmeye başlayacaktır.

Yine bu dönemde bebeğinize kısa kısa (5-10 dakikalık) güneş banyoları yaptırabilirsiniz (yaz bebekleri için tercih edilir). Güneşe çıkarma işlemini emzirmeden hemen önce veya sonra yapmanızda fayda vardır. Bunun nedeni güneşte bulunan D vitaminin kalsiyumla birlikte emiliminin kolaylaşmasıdır. Ayrıca bebeğinize  doğal yağlarla (örneğin badem yağı) yaptığınız masajlar onu rahatlatacak ve sindirimini kolaylaştıracaktır.

Bu dönemde anneleri tedirgin eden birkaç nokta olabilir. Bunlardan biri, bebeklerinin bacaklarındaki eğriliktir. Bunlar bebeğin uterustaki (ana rahmi) pozisyonundan kaynaklanır ve yeterli kalsiyum,besin alınımında kendiliğinden düzelir.Bir diğeri ise bebeğin yüzünde veya boynunda oluşan lekelerdir. Endişelenmeye gerek yoktur çünkü bunların nedeni annedeki hormonların bebeğin vücudundan dışarı atılmasıdır. 2.ayın sonuna doğru bu lekeler geçecektir.

Birçok şeyin ilk olarak yaşandığı ve bebeğinizle daha fazla vakit geçireceğiniz keyifli bir ay ,tadını çıkarın? 🙂

Yorum Yaz