BEBEKLE TATİL OLUR MU?

25 Eylül 2012

PATLICAN SARMA

25 Eylül 2012

BEBEĞİNİZİN 11. AYI

25 Eylül 2012

Miniğinizin ilk yaşını doldurmasına çok az kaldı.Doğum günü planları hazır mı?!! 🙂

10. ayın bitmesiyle birlikte artık birlikte daha fazla zaman geçiriyorsunuz çünkü gündüz uykuları kısalıp gece uykuları uzamaya başladı. Uyku düzeni biraz daha oturdu, normalleşti. Bebeğinize uyku eğitimi vermediyseniz, hala geç kalmış değilsiniz. Yeni yaşına kendi kendine uyuyarak girsin istiyorsanız, uyku eğitimine başlama zamanı!! Bizimkine 7 aylıkken eğitimi verdik. Yazlıktan eve döndük, hemen ardından ateşlendi hastalandı derken, eğitim falan yalan oldu. Şimdi evimizde tadilat olduğu için anneannede kalıyoruz. Başka bir evde uyku eğitimi vermediğim için kendi yatağında uyuyacağı günü bekliyorum sabırsızlıkla. En kısa zamanda eğitim şart sloganlarıyla Neşe’nin odasına gitmemiz lazım…

Biliyorum oyun oynamaktan hepinize fenalık geldi. Haklısınız.. Ama 11. ayda oyuna devam ediyoruz. Yeni keşiflerle birlikte parmak oyunları çok hoşuna gider, denemelisiniz. Neşe parmak şıklatıyor, pisi pisi diye kedi çağırıyor, öpücük atıyor, bye bye yapıyor, ellerini oynatarak bir güzel dans ediyor, aaa diye şaşırıp elini ağzına götürüyor, birbir yapıyor kısacası el ile ilgili ne kadar şey varsa öğrettik 🙂 Bir de bu hareketleri gelen misafire ya da yolda rastladığın tanıdığa yaptırma merakı çıkıyor insanda. ” Hadi Neşe öpücük at, …teyzeye” , evden birini uğurlarken ” Neşe bye bye yap bakalım” diye üsteliyorum. Bazen çocuğun yapası gelmiyor haliyle. “Hay Allah istemedi” falan diye geçiştiriyosun. Bu anne olmak komik bi his. Bir zamanlar “çocuuumm pipini göster amcalara” espirisine gülerken şimdi çocuğu kendimiz gösteriye hazırlıyoruz.Yapınca da Dünyalar benim. Ne alaka anlamadım. 🙂

Neş hızlı yürümede Dünya rekoru kırabilir. Nereye yetişiyor anlamadım. Elinden tuttum mu bir acele yürüyüşü var ki sormayın. 11. ayda bebekler, elinizden tutarak ilk adımlarını atmaya başlar, sehpanın kenarına tutunarak ayağa kalkar sonra eğilir, çömelir, oturur, sıralar. Bunların hepsini düşmeden yapar. Her bebekte değiştiği için tam bir ay veremiyorum ama aşağı yukarı bu dönemlerde bebeğiniz tek başına yürümeye başlayabilir. (Bacaklarındaki çarpıklık veya eğrilik sizi korkutmasın bu ayda normaldir, geçicidir.)

Saniyede, yanınızda sandığınız bebeğiniz başka eşyaları kullanarak ya da sadece emekleyerek-yuvarlanarak- ortamdan kaybolabilir. Dikkat! 🙂

Dişler artık bu ayda çıkıyor olmalı, eğer henüz hiç dişi çıkmamışsa bir doktorunuza danışın. Kalsiyum eksikliği olabilir. Bizim dişimiz hala bir tane!

11 aylık bebeğiniz merdivenlere karşı bir sempati besler. Tırmanmaya eğilimlidir. Rahatlıkla tırmanırfakat geri dönüşü hesap etmezler. Yukarı çıkınca ağlamaya başlarlar. Merdiven konusu önemlidir. Kesinlikle önlem alın, yüksek bir merdivenden düşmesi telafi edilemez sonuçlar doğurur. Evinizde merdiven varsa, hala kapı almadıysanız, Joker veya Mothercare’dan merdiven kapısı alabilirsiniz. Evde yaşayan diğer bireyleri kapalı tutma konusunda uyarmayı unutmayın.

Sosyal-algısal gelişimi de hızla devam eder. Kalabalık bir ortamda tanıdıklarını ayırır. Nesneleri tanır. ??Araba nerede??? dediğinizde yoldan geçen bir arabayı gösterebilir. Ağzının, burnun yerini bilir. ??Mutfakta yemek yapılır.?? gibi basit yargılara ulaşır. Neşe kendi ayakkabısını grdüğünde çok heyecanlanıyor. kıyafetlerini gösteriyor. O nerde bu nerde diye sorduğumuzda gösteriyor. Dilini, burnunu göstermeyi öğrettim. Ama göz konusunda beni takmıyor. Nedenini anlamadım. 🙂

Bu ayda bebeğinize yine sık sık kitap okuyun. Kelimeleri tek başına anlayamayacağı için kitaptan resimler göstererek ona yardımcı olun. Kitaptaki renkli resimler hala onun vazgeçilmezidir.

Müzikli ortamlarda (hatta müziksiz) bebeğinizin kendi kendine dans ettiğini görebilirsiniz. Sizi güldürdüğünü gördükçe buna devam edecektir.

Bebeğiniz televizyonun renkli dünyasını keşfeder. Çizgi filmleri izlemekten zevk alır. Bebeğinizi televizyon başında bırakmak yerine, onunla birlikte izleyin. Onunla tv izlerken iletişime geçin. Açıklayın, şaşırın, sorular sorun. Tv böyle izlendiği takdirde , çocuğunuza yarar sağlar.

Yürümesiyle ? emeklemesiyle ? yuvarlanmasıyla adeta yerleri süpüren bebeğiniz artık mikroplarla daha bir içli dışlı, her akşam yatmadan önce onu yıkayın. Gece boyunca rahat uyumasına yardımcı olursunuz.Ayrıca bu yıkama eylemini yatmadan önce rutin haline getirirseniz, bebeğiniz yıkandıktan sonra uyuma zamanı geldiğini anlayacaktır.

Yorum Yaz