İNGİLİZ BAYRAĞI MODASI

18 Eylül 2012

SENDEN BAŞKA YOK!

18 Eylül 2012

BEBEĞİNİZİN 10.AYI

18 Eylül 2012

Bebeğiniz artık 10 aylık oldu, her geçen gün öğrendiği şeylerin üzerine yeni taşlar koyuyor. Sizi şaşırtıyor, eğlendiriyor, mutlu ediyor.

Bebeğinizin elinden tutuğunuzda yürüyor, sıralama yapıyor; kendi başına oturup kalkıyor olması gerekir. Hatta hatta bazı bebekler bu ayda yürümeye bile başlayabilir! (Ben yürümüşüm 😀 )

Gariptir ki geceleri ayakta kalma isteğinden doğan uyku problemleri bile görülebilir. Bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi size ve bebeğinize zor zamanlar yaşatabilir.

??Hayır?? ı anlar fakat uygulamaz, yasaklar onun için son derece çekici hale gelmiştir artık. Yasak olan bir şey hep yasak olmalı, eğer taviz verirseniz bundan sonra bebeğinizin herhangi bir yasağa uymasını beklemeyin.

Bu ayda artık bir oyun delisiyle karşı karşıyasınız. Bütün günün oyun oynayarak geçirmek ister , tabii sizin ona eşlik etmenizi de. Özellikle saklanmalı oyunlara bayılır. Bir eşyayı saklamanız veya kendiniz saklanıp bir anda ortaya çıkmanız çok hoşuna gidecektir.

Üzüntü, sevinç, kıskançlık gibi çeşitli hislerini belli eder. Sinirlendiğini bağırarak gösterir.

Ayrıca bu dönem de kitaplara olan ilgisi artar. Bırakın sayfalarını kendi çevirsin, dokunsun, resimlerine baksın. Yatmadan önce de ona kitap okumanız dil gelişimi açısından son derece yararlı olacaktır.

Karanlıktan, kapı zilinden, farklı mekanlardan,  özellikle elektrik süpürgesinden korkabilir. Aşırı seslerden kaçının ama bunlara alışması gerektiğini de unutmayın.

10. ayda bebeğinizin suya karşı ilgi duymaya başlar. Banyo yapmaktan; denize, havuza girmekten zevk alır hale gelir, bu da özellikle banyo konusunda işinizi kolaylaştırır.

10. aydan bu kadar! Tecrübelerinizi bizim için değerli, yorumlarınızı bekliyoruz?

Yorum Yaz