En iyi Maskara Markaları

20 Haziran 2011

Bak Postacı Geliyooo!!!

20 Haziran 2011

Bebeğin Pozisyonu

20 Haziran 2011

32. Haftada bebeğiniz artık doğum için pozisyonunu alır. Bu illa 32. haftada olacak diye bir şey yok tabi. Ama başlangıç haftası 32. hafta  olarak gösterilir. Herkesin temmenisi bebeğin doğum pozisyonuna bir an evvel geçmesidir. Bebek doğum esnasında da hareket edecek olmasına karşın, yine de önceden baş aşağı pozisyona gelmesi biz anne adaylarını rahatlatır.

Bu aşamada bebeğin baş aşağı dönmesi, poposunun diyaframımızın altında ve yukarı doğru durması , bacaklarını ise  göbeğine doğru bükmesi beklenir. Bu pozisyona ceninin normal duruşu “sefalik” (baş aşağı) denir.

Eğer bu haftada doktorunuza gidip hala bebeğinizin bu pozisyona girmediğini öğrendiyseniz, endişelenmeyin. Birçok bebek doğumdan bir kaç hafta ve hatta bir kaç gün öncesine kadar bu pozisyonda kalabilir.  Bebeklerin sadece yüzde dördü doğum anında kuyruk pozisyonunda olur.

Ters Duran Bebeği Nasıl Döndürebiliriz?

Bebeğin dönmesini sağlamak için bir kaç egzersiz yapabilirsiniz. Yürüyüş yapmak bu alternatiflerden biridir. Yüzüstü dizlerinizin üzerinde öne doğru eğilmiş olarak (başınız bacağınıza göre daha aşağı olacak) başınızı kollarınızın üzerine koyarak dinlenebilirsiniz. Bu egzersiz bebeğinizi baş aşağı pozisyona dönmesi için cesaretlendirir.

Doktorunuz dışarıdan müdahale ederek bebeğinizi döndürebilir. Tabi öncelikle bunun sizin ve bebeğiniz için uygun olup olmadığını doktorunuza sorun. Buna dışarıdan sefalik çevirme denir.  Bu teknik size uygun ise, başarılı olma ihtimali çok yüksektir.

39. ve 40. haftalarda bebeğiniz hala kuyruk pozisyonundaysa, normal doğum ve sezeryan arasında karar vermek  için bu konuyu doktorunuzla konuşarak sizin için sağlıklı olanı tercih etmelisiniz.  Neredeyse tüm anne adayları sağlıklı olan doğal yolu yani  normal doğumu sezeryana yeğlerken , bazen malesef bebeğimiz baş aşağı pozisyona dönmez ve sezeryanı seçmek zorunda kalırız. Yine de , son haftalarda yukarıda bahsedilen egzersizi yaparsanız, belki bebeğinizin pozisyonunu kendiliğinden değiştirebilirsiniz. Bebeğinizi dönmesi için cesaretlendirebilirsiniz. Ama yine de hangi yolla olursa olsun, 40 haftadır sabırsızlıkla beklediğimiz bebeğimize kavuşmak bizim için en önemlisidir.

Yorum Yaz