KOURTNEY KARDASHIAN KIZ BEBEK BEKLİYOR!

03 Mart 2012

ANNE SÜTÜ YETMİYORSA…

03 Mart 2012

BEBEĞİMİ NASIL UYUTURUM?

03 Mart 2012

Şu aralar kafayı uyutmaya takmış durumdayım. Bizim fındık sallanarak uyumaya fena alıştı. Sallanırken bile gözler kapalıyken, arada açıp ben orda mıyım diye kontrol ediyor. “Küçük çakal seni ” diye geçiriyorum içimden o gözlerini tehditkar şekilde açınca. Uykuya dalmadan yatağına bırakınca bile basıyor çığlığı. İlk zamanlar bu şekilde uyutmak kolay geliyordu. Açıkçası zevk bile alıyordum. Ama büyüdükçe bu iş zorlaşmaya başladı. Tepkisini gösterdikçe desek daha doğru olur herhalde. Geçenlerde, gece uykusuna yatmışken karnı acıktığı için sabaha karşı kalktı. Bende hazır uykuluyken, hemen altını değiştireyim dedim. O sırada bu hareketimi tamamen yanlış anladı ve gözleri cin gibi açılarak bana gülücükler atmaya başladı. ” ooo hayır, hayır, hayırrr sadece altını değiştiriyorum. Hemen tekrar uykuna dalacaksın” diye söyledim bizimkine. O ise bu dediklerime hiç aldırış etmeden devam etti gülüşlere. Biz de örnek bir anne baba olarak tam da yatmaya hazırlanıyorduk sabaha karşı 4:00 sularında. Demezler mi “git kadın önce kendi uyku düzenini kur. Sonra git bebeğine öğret!” diye. Ama napaym ben küçükken de böyleymişim. Bebekken gece yarısı yatar, gündüz 12:00 ‘de kalkarmışım. Benim düzenim bu 🙂 Neyse konuya geri dönelim. Ali elimde Neşe’yi görünce ” Şaka yapıyosun!!!” diye inledi. Sonra bizim fındığın yüzünü bakınca, başladı agucuk bubucuklara… Tabi bizi uyku fena halde bastırdı, yıktı  geçirdi. Ama gelin görün ki, Neşe hiç oralı değil. Babamız bi güzel uyudu. Ve ben bana bakan iki kömür gözle baş başa kaldım. OOOFFFF OFFFF diye inleyerek aldım yastığı ayağıma, başladım sallamaya. İşte o an anladım ki, bu düzen böyle gitmez. Bu kızın artık kendi kendine uyuması lazım. E, KüçükKadın bir şeye başlamadan önce ne yapar? Araştırır, okur, ölçer, tartar.Herkesin övdüğünü değil, kendine mantıklı geleni yapar. Bu evrede yaptığım araştırmaları sizinle paylaşmak istedim.

Bebeklerde uyku düzeni diye araştırınca, hep karşıya uyku metodları çıkıyor. Bir çoğumuzun bilmese bile kulak dolgunluğu olduğu Ferber, Tracy Hogg gibi uyku yöntemleri var. Ama ben bu metodlara geçmeden önce Dünya’daki değişik uyuma kültürlerinden bahsetmek istiyorum.

Şimdi biz Türklerin sallama ile uyutma kültürü var. Aynı şekilde, Dünya’da bazı kültürlerde de birlikte uyuma söz konusu. Mesela, Afrika’nın bazı bölgelerinde ve Güney Meksika’da ebeveynler bebekleriyle diğer hamileliğe kadar beraber yatıyorlarmış .Ne saçma yahu? Ya hamile kalmazsa ? O zaman ne yapacaklar? Japonlar da beraber uyuyanlardan ama onlarınki zorunluluktan böyle. Çünkü uyuyacak başka alan yok evde. İkinci çocuk olduğunda ise baba yataktan atılıyor. Anne çocukları 6-7 yaşına gelene kadar beraber uyuyor. Ama çalışmalar gösteriyor ki, beraber uyumak, ani bebek ölümlerini arttıran bir sebep. Çocuğu boğma, ezme olasılığınız yüksek. O yüzden, ailecek uyku kulağa hoş geliyor ama sonuçları pek hoş değil. Siz siz olun, bebeğinizi yatağında uyutun.

Geceleri bebekler neden ağlayarak uyanır?

Penelope LeachYour Baby&Child adlı kitabından bu durumu çok güzel açıklamış: Bebeğiniz uyumadan önce kollarınızdaydı. Onu anne şevkatinizle kucaklamış, uyutmaya çalışıyordunuz. Bebeğiniz uykuya daldı. Ve bir sonraki kalktığında, hatırladığı şey sizin kollarınızda oluşuydu. Kaltığında sizi göremeyince, endişeye kapılıyor ve kendini güvensiz hissediyor. Bu yüzden de ağlamaya başlıyor. Yine sizin kollarınızda onu uyutmanızı istiyor. Çünkü kendi kendini nasıl uyutacağı konusunda hiç bir fikri yok.

HEY SEN, durmadan bebeğinin uyumadığından şikayet eden kadın, tüm bunlardan bir tek sen sorumlusun. Çünkü bunu O’na uyku düzenini öğretmesi gereken sensin! O’nun kendi kendimi uyutma gibi bir becerisi yok. Ya da bir gün gelip, “bu gece de kendi kendime uyumaya çalışayım” demeyecek.

E, napacağız o zaman ? Dünya çapında denemiş, onaylanmış, yararlı bulunmuş methodlara başvuracağız. “Yaahu bir konuya giremedin” diye yakınanları daha fazla yakındırmadan, hemen konuya giriyorum.

1. Ferber Yöntemi :

Ferber yöntemini ilk okuduğumda, Yalan Dünya‘daki Emir’in dediği gibi “oooo, çok sert. Hatta über sert.” diye düşünmüştüm. Çünkü Ferber yöntemi, benim gibi yumuşak kalpli anneler için gerçekten sert bir yöntem gibi geldi okuyunca. Test edip başarılı olan arkadaşımla konuşunca, demek ki yapılabiliyormuş dedim. Beni düşündüren bir kitapta bebek bakımı hakkında okuduğum bir yazıydı. Aşağı yukarı şöyle bir şey diyordu : Bebeğiniz her ağladığında yanında olun, sevginizi verin, sakinleştirin. Bebeklerinize ne kadar sevgi verirseniz verin onlar şımarmazlar. Aksine sevgi dolu, sağlıklı bireyler olarak yetişmelerinde ilk adımları sağlam bir şekilde atılmış olur.  İşte bu nedenden dolayı, Ferber yöntemi hakkında soru işaretlerim var. :S

 Bebeğin kendi kendine uyuması için uykudan önce bir uykuya hazırlık rutini yaratıyorsunuz. Bu rutinin size uygun hangisiyse onu seçiyorsunuz. Peki rutinler neler?

-Banyo

– Kitap okuma

-Müzik dinleme

-Uyku öncesi öpücükleri

Bebeğinizin uyumadan önce, onu bu seçeneklerden hangisi rahatlatıyorsa, onu seçin. Bu arada bizde bi rutin söz konusu değil. Bizimki kendi rutinini kendi yarattı. Uyumadan önce çok emiyor. 🙂 Ferber’e sormak lazım “bu da bir rutin midir” diye 🙂 Tabi bu rutini oturtmak için istikrar şart. Yani, “Uyku öncesi rutini için duş’u seçtim. Ama bugün üşendim, yıkamasam mı? ” derseniz, daha baştan başarısız olursunuz. O yüzden başarılı olabileceğiniz bir rutin seçin. Şahsen ben duşu seçsem, kesin bi gün üşenirim. 🙂 Masal okumak benim için uygun bi seçenek.

Yatma vakti gelince, bebeğinizi odasında yanlız bırakarak çıkıyorsunuz. Çıkarken kapıyı kapatmanız önerilmiyor. Sonra, yokluğunuzu fark eden bebeğiniz ağlamaya başlıyor . Sizi istiyor. Sonra odaya girip kucağınıza almadan, O’nu sakinleştiriyorsunuz. Gittikçe arayı açarak odaya giriyorsunuz. (Mesela ilk bıraktığınızda, 3dk sonra girdiyseniz, bir sonrakinde 7 dk, sonrakinde 15 dk gibi uzayan aralıklar) Bu sırada O’nun ağlamasına katlanmak, O’nu orda bırakmak bence burda duygusal açıdan en büyük problem bizler için. Zaten bunu aşmadan, yöntemi uygulayabileceğimizi sanmıyorum. Ertesi gece bir önceki geceden daha geç giriyorsunuz odasına. Ve bu kararlılıkla devam ediyorsunuz önünüzdeki gecelerde.

Burada bebeğe vermek istenilen mesaj ” Ne kadar ağlarsam ağlayayım, annem-babam yanıma gelmeyecek.” Böylece kendi başına uyumayı öğrenecek.

Ferber yöntemi, herkes için geçerli bir uyku yöntemi değildir. Bu yöntemi uygulamak için ideal yaş olarak 4.-6. ay arası gösterilmiş. Yöntem, yaklaşık bir haftada işe yaramaya başlıyormuş. Ama bu genel geçer bir kural değil. Farklılaştığı bebekler olacaktır. Ayrıca, Ferber yöntemini sert buluyorsanız, kendi planınıza göre yumuşatma şansınız var. 7 günlük yanlız bırakma seanslarını 14 güne yayın. Böylece, daha yumuşak bir geçiş yapmış olursunuz. Burada, Ferber’in dikkat çekmek istediği, çocuk ağlamaktan yorgun düşüp uyumuyor. Sadece verdiğiniz mesajı algılıyor. Bu yüzden, uykuya dalıyor. Ferber’in bu yöntemle yapmak istediği, çocuğun uyku koşullanmasını değiştirmek.

2.Tracy Hogg Yöntemi :

Ferber yönteminin aksine, bebeği yanlız bırakmak yerine, uykuya dalana kadar bebeğinizin yanında durmanız öneriliyor. Diğer bir farklılık ise, Tracy Hogg yönteminde, bebeğiniz ağladığında onu kucağınıza alabilir ve sakinleştirebilirsiniz. ŞŞŞŞ’li sakinleştirme çabaları bu sırada size yardımcı olabilir. Zaten ş harfini hayatım boyunca bu kadar kullanmamışımdır. Şşşişşş piişşş derken benim uykum geliyor. Nasıl bir etkisi varsa artık bu harfin ? Ferber yöntemiyle ortak noktası ise, rutin oluşturmak. Tracy Hogg’un yöntemine yatır-kaldır yöntemi de deniyor. Çünkü, bebeğiniz uykuya dalana kadar yatırıp kaldırıyorsunuz. Ağladığında, yatağından alarak, O’na yanınızda olduğunuzu hissettiriyorsunuz, ama sustuktan sonra tekrar yatağına yatırarak kendi başına uyumasını gerektiği mesajını veriyorsunuz. Burda da yatırıp kaldırmaktan bitap düşüyorsunuz. Tabi bu yatırıp kaldırma sayınız bebeğinizin uykuya dalış aralığıyla da orantılı. Ortalama 20 dakikada uykuya dalacağı söyleniyor…  İlk günlerin zor geçeceği söylense de, sonradan bebeğin bu yöntem ile kolayca kendi başına uykuya dalacağı söyleniyor.

İki yönteminde kendi içinde zorlukları var. Ama bu yöntemlerden hangisini seçeceğine bebeğiniz karar verecek. Her iki yöntemde de, vurgulanan en önemli nokta, istikrar.

3.William Sears Yöntemi :  

Dr. Sears bebek odaklı bir yaklaşımı tercih ediyor. İster sallayarak, ister emzirerek, pışpışlayarak ya da birlikte yatarak yönteminiz ne olursa olsun, bebeğinizle fiziksel olarak bağlı olmanızı öneriyor.  Diğer metodlardan farkı, çocuğunuzlar. Burada dikkat çekilen şey, uyuma eyleminin pozitif bir şekilde çocuğa öğretilmesi. Onu korkutarak, ağlatarak değil, sağlıklı bir şekilde yakın temasta (bebeğiniz hangisini seçerse) uyutmak. Dr. Sears kendi yöntemini dopal yöntem diye adlandırıyor.

4.Elizabeth Pantley: Ağlatmadan Uyutma Yöntemi  

Pantley bebeğinizin ihtiyacına göre yumuşak, yavaş bir geçiş öneriyor. Yatağına yatırmadan önce, pışpışlayın, sallayın ya da emzirin ve ağlarsa hemen cevap verin. Pantley bebeğinize emmeden ya da biberonsuz uyumaya geçişin yavaş yavaş olmasını ve planlı olmasını öneriyor.

5.Kim West :  

Bu yöntemde de diğer yöntemler gibi uyumadan önce bir rutin edinmenz gerekiyor. Bebeğinizi yatağa yatırıp 5-7 dk boyunca yanlız bırakıyorsunuz. Sonra kucağınıza alıyorsunuz sakinleştiriyorsunuz. 2. hafta bu süre aralığı uzuyor. Bebeğiniz yoruluncaya, kendi kendine uykuya dalıncaya kadar devam ediyor. Kim West ile Tracy Hogg yöntemleri birbirine benziyor. İkisi de bebeğinizin yanında kalmanızı öneriyor.

Şimdi geriye yöntemi seçmek kaldı. Bakalım bizimki neyi seçecek?

Not : Arkadaşlar, ben burada  uyku metodlarından bahsettim. Size yakın olan metodun kitabını okumadan lütfen uygulamaya geçmeyin.

Size yakın gelen uyku yöntemin kitabını satın almak için aşağıdaki yöntemlerin üzerine tıklayın.

Ferber yöntemi

Tracy Hogg

Dr. Sears

Elizabeth Pantley

Kim West