Hamilelikte Beşinci Ay

30 Mayıs 2011

Sky FM

30 Mayıs 2011

Bebeğim Neler Duyabiliyor ?

30 Mayıs 2011

5. aya girildiğinde , artık bebeğimizin kulağındaki kemikler sertleşir. Bu da onun dış dünyayı duymasını sağlar. Artık  benim ve babasının sesini tanımaya başlıyor.  Çok heyecanlı değil mi? 🙂 Tabi sizin evinizde başkaları yaşıyorsa , bebeğiniz  onların seslerini de duymaya başlayacaktır. Yüksek seste bir çığlığa veya gürültüye bebeğiniz tepki verebilir. Çünkü artık o da bunları duymaya başlar. 

Ben bazen kızımla konuşuyorum. Neler şaçmalıyorum siz düşünün 🙂 Çok farklı bir duygu. Orda olduğunu biliyorsunuz fakat göremiyorsunuz. Göremeseniz de, onunla konuşmaya , yaşamaya alışıyorsunuz. Beraber her gün yemek yiyorsunuz, geziyorsunuz , televizyon izliyorsunuz, müzük dinliyorsunuz, iş yapıyorsunuz , çalışıyorsunuz, kitap okuyorsunuz … Doğmadan en yakın dostunuz oluyor aslında …

Araştırmalar , bazı müzik türlerine karşı bebeğin tepki vereceğini öne sürüyorlar. Mozart , Vivaldi gibi kompozitörlerin tercih edildiğini gösteriyor. Bu yüzden bende D&R’den bebekler için özel bir CD aldım. Doğmadan önce dinletilen parçaları , doğduktan sonra bebeğiniz ağladığında dinletirseniz,  bu mizkle bebeğiniz yatışabilir. Tabi bu her bebekte aynı tepkiyi gösterir mi bilmiyorum. Bu müziklerin rahim içerisinde geçirdiği zamanları hatırlatıyor ve onu sakinleştiriyor. Bazı videolarda bebeklerin elektrikli süpürge , saç kurutma makinesi veya davlunbaz sesi ile sakinleştiğini de gördüm. Bu da yine aynı sebepten , rahim içerisinde sesi andırdığından bebek rahatlıyor ve ağlamayı kesiyor, uyuyor.

Daha değişik buluşları olan varsa , paylaşabilirler . İşe yarayıp yaramadığını deneyip görürüz.

Not : Yazımı yazarken Rubinstein dinlemekteyim.  Daha sonra bu araştırmaların doğru olup olmadığını deneyeceğim 🙂

Yorum Yaz