Hamilelik Yogası

18 Mayıs 2011

ROSTO

18 Mayıs 2011

BAHAR DEPRESYONU

18 Mayıs 2011
empty image

Geçenlerde bir dergide hamilelerin bahar depresyonuna girebileceği yazıyordu. Yazı ilgimi çekti. Sizlerle paylaşmak istedim.

Mevsim değişikliklerinde insanlar kendini mutsuz, halsiz, bezgin hissedebilirler. Yaza girerken de , bu olumsuz etki hissedilebilir. Hava değişimi ile birlikte hormonlarımızdaki artış , sosyal etmenler , çevre problemleri, görünüş kaygısı ,ilk defa anne olma kaygisi, eşten ilgi görememe gibi olumsuz kaygılar biz anne adaylarını bahar depresyonuna girmeye tetikliyor. Geçmişte yaşamış olduğumuz olumsuz olaylar bu depresyonla beraber tekrar ortaya çıkabilir, kendimizi daha kötü hissetmemize sebep olabilir.

Bebeğimize bir etkisi var mı?

Bebeğimizin psikolojik gelişimi  biz anne adaylarının karnında başlar. Bu yüzden, bebek direkt olarak etkilenir. Anne adayı eğer depresyona girmişse ne kendine ne bebeğine bakabilir. Oysa ki bebeğimiz daha karnımızdayken ilgi görmek ister. Bir anne adayının bebeğiyle iletişim kuramaması , arada bağ oluşturamaması ileride onun arkadaşlık ilişkilerine , iş ilişkilerine, stresle başa çıkabilme derecesine olumsuz etki yapacaktır.

Eğer bu belirtileri taşıyorsanız , bundan kurtulmak için öncelikle eş ve yakınlarınızla iletişime geçin. Sevgi ve ilgi en iyi ilaçtır. Eşinize duygularınızdan bahsedin. Paylaşımlarınızı arttırın. Hazır havalar güzelken dışarıda daha çok vakit geçirin. Kendinizi eve kapatmayın. Sevdiklerinize daha çok zaman ayırın. İnsan ilişkilerinizi güçlendirmek ve çevrenizdekilerin desteği sizi daha iyi hissetirecektir.

Yorum Yaz