Bebek Odası İçin Fikirler

26 Eylül 2011

HAMİLELİKTE 9. AY

26 Eylül 2011

AZ KALSIN 35. HAFTADA NEŞE'Yİ KUCAĞIMIZA ALIYORDUK !!!

26 Eylül 2011

Eskisi gibi çok fazla yazamıyorum. Çünkü 8. aya girmemle beraber evde kendi başıma çıkardığım işler ve okuldan mezun olma çabalarım sonucu bayağı meşgul bir ay geçirdim. Ve yazacak zaman bulamadım. Bu yüzden başımdan geçen bu olayı ancak 1 hafta sonra yazabiliyorum.

Geçen hafta çarşamba sabahı sancıyla uyandım. Hani üşüttüğünüz ya da regl döneminizde yaşadığınız sancıları düşünün, aynı onun gibi başladı sancılar. İlk önce üşüttüğümüve bütün gün yatmam gerektiğini düşünüp biraz sıkıldım. Sonra eşime söylediğimde, doktoru aramamın iyi bir fikir olacağını söyledi. Doktor her ihtimale karşı beni görmek istediğini söyledikten sonra sancıların artışıyla birilikte doktorun yolunu tuttuk. Önce NTS denen alete bağladılar. NTS nonstres test olarak biliniyor. Yani, bir yatağa yatıyorsunuz karnınıza bağlanan bir aletle bebeğinizin kalp atışlarını ve ağrılarınızın sıklığını ölçüyorsunuz. Ayrıca bir elinizde tuttuğunuz aletle bebeğiniz hareket ettiğiniz zaman düğmeye basıyorsunuz. Bu alet genelde 36- 38 haftalarda kullanılıyor. Genelde doktorlar 36. haftadan sonra haftalık rutin kontrollerinizde sizi bu teste sokuyorlar. 20 dakika kadar bu alette kaldıktan sonra, doktor beni direk kontrole aldı. Ultrasondan bebeği kontrol ederek herşeyin yolunda olup olmadığını kontrol etti. Daha sonra ise, doğumun daha başlamadığını, fakat doğum sancılarının geldiğini söyledi. Yani bir kaç saat sonra gitsek, doğum başlayabilirmiş. Hemen eve gidip dinlenmemi, Nidilat adında bir ilaç kullanmamı söyledi. Nidilat, erken doğumları ertelemek için kullanılan bir ilaçmış. Açıkçası bana kalsa, doğurmayı tercih ederdim:) Doktora ” Ben doğuma hazırım” dedim. (Çünkü hamilelik canımı sıkmaya başlamıştı ve hazır bebeğime kavuşmak için karşıma böyle bir fırsat çıkmışken bunu değerlendirmek isterdim 🙂 )  O da, bebeğimin en azından bir hafta daha karnımda kalmasının onun açısından daha iyi olacağını söyledi. Biliyorsunuz, son ayda alınan kilo alımı çok hızlı ve ne kadar karnınızda kalırsa bebeğiniz için o kadar iyi.  Bencilce davrandığımı farkederek ilacı almaya razı oldum.

İlacı bir saat içerisinde 3 tane aldığım için çok yorgun bir gün geçirdim. Ağrımı direk kesti, fakat yan etkisi olan baş ağrısını yerine bonus olarak verdi. Ve ertesi gün birşeyim kalmamıştı. Doktorum, ilaca devam etmememi söyledi ve böylece bu erken doğum macerası da böylelikle sona erdi.

Doktorla konuşurken, eşim “Eğer gelmeseydik ne olurdu?” diye bir soru sordu. O da ” Nasıl ne olurdu? Doğum başlardı arkadaşlar . Siz bu işi ne sanıyorsunuz? ” deyince, ikimizde birbirimize bakakaldık 🙂 Eşimin gözlerindeki korkuyu ilk o zaman gördüm. “Eyvah baba olucam! ” korkusu 🙂 Sonra, bende düşününce, ani bir doğum olduğunda hastane çantamın bile hazır olmadığını farkettim. Yani siteme neler gerektiğini yazmıs ama daha erken olduğundan hazırlamamıştım. Dehşete düşmüş biçimde Neşe’nin tüm kıyafetlerini yıkadım, hastane çantasını hazırladım. Eksikleri tamamladım. Kendi alacaklarımı ayarladım. Doğum fotografçısını ayarladım.

Şimdi doğum halinde hazırız 🙂 Ama gelin görün ki, ağrı sancı falan yok. Neyse, yine de doktor erken doğum beklediğinden önümüzdeki hafta veya 10 gün içerisinde Neşe’ye kavuşacağımızı düşünüyorum. Bakalım bizim sabırsız minik ne zaman gelecek ?

 

Yorum Yaz