SÜTÜNÜ ARTTIRMAK İÇİN…

23 Temmuz 2012

BEBEKLERDE DİŞ ÇIKARMA

23 Temmuz 2012

AYAKTA DURMAK YA DA DURAMAMAK

23 Temmuz 2012

Bi haftadır bilgisayar başına oturmuyorum herhalde veya bi 5 gün oldu tahminim. :S Yazıdan ayrılıp ne kadar olduğunu bakamayacak kadar üşengeç bi anımda olduğum için bi süre deyip geçmek en mantıklısı 🙂 Neyse, bol filmli, arkadaşlı, oyunlu zaman geçirerek bilgisayarın tuşuna basmadım bu süre zarfında. Romandan uyarlanmış filmlerin hastası bi insan olarak geçen ay amazondan çooookk güzel filmler ısmarlamıştım. (ingiliz edebiyatından uyarlanmış kimisi için bayık, benim için mücevher değerinde filmler)  Hepsi geldi ama bende zaman yönetimi sıfır olduğu için bir türlü oturup izleyememiştim. Kitap mı okusam film mi izlesem dediğim gecelerin çoğu ya tv başında ya bilgisayar başında bitti. Neyse ki, son günlerde boş zamanımı iyi değerlendirdim.

Benim keyfim yerindeyken, minik kızımda kendi keyfine bakıyor. Diş sorunsalı yüzünden bazı geceler fazla mızmız geçse de, her şey yolunda. Neşe’li bir atom karınca adeta. Yerinde durduğu saniyeler sayılıdır herhalde. Bu kadar hareketli bi çocuğun emeklemeden nefret etmesine şaşıyorum. Resmen reddedidiyor emeklemeyi. Ayağa kalkıyoruz. Ellerinden tutup yürütünce ondan mutlusu yok. Ama yüzüstü durmayı hiç sevmiyor bizimki. Hiç bir zaman, hiç bir konuda zorlama taraftarı olmayan ben, bu konuda da kızımı zorlamıyorum. Ayağa kalkmayı çok seviyorsa, onu yapsın. Yürümekten hoşlanıyorsa, yardım edeyim yürüsün. Nasıl mutlu olacaksa…

Son bir aydır ayakta durmayı çok sevdiği için kendisine işini görecek bir oyuncak alarak bu durumu eğlenceli hale getirdik. Fisher price’ın aktivite masası Neşe’yi bayağı eğlendirdi.

İkinci tavsiye edebileceğim oyuncak, yine Fisher price’ın piyanist-şantör edasıyla yapılmış neşeli yürüteci ayakta durmaya teşvik edenlerden…

Sizde nasıl bilmiyorum ama biz normal yürüteci tehlikeli olduğu kaldırıldık. Duvara çarplamalar, dolaplara toslamalar, hızlı gidip ayak kaldırmalar, her yeri girip karıştırmalar… Bebekte fazla tecrübe, tehlikeliymiş onu anladım.  🙂

Oyuncaklardan bahsetmişken, 9 aylık bebeğe uygun oyuncaklar nasıl olmaldır diye araştırdım…

Önceki aylarda alıp kenara attığınız bir çok oyuncağı çıkarın. Artık oyuncakların daha çok farkındalar. Elleri daha becerikli, hareketleri daha düşünerek yaparlar. Düğmelere basmayı becerirler. Bastıkları düğmenin ses vereceğini bilirler çünkü. Tek başına oturabildiği için artık oyuncaklarla oynamak daha zevkli hale gelir. Düşmeden, devrilmeden ama bazen de devrilerek 🙂 oyuncaklarına uzanırlar. Oyuncağını bir elinden diğerine geçirirler. Kendilerini ayakta tutmak için yukarı çekerler. Mobilya ya da onları destekleyebilecek bir şeye tutunup harekete geçerler.

E hal böyleyken, yukarıda verdiğim oyuncaklar tam 9 aylık bebeğe uygun. Ayakta durmasını sağlayacak ve teşvik edecek oyuncaklar en başta geliyor.

El hareketleri geliştiği için tuşlu oyuncaklar anlam kazanmaya başlıyor. Heves edip 3 ay önce aldığım oyuncakların hakkını bugünlerde veriyor bizimki.

Dokumak, göstermek gibi eylemleri içeren yumuşak ya da tahta kitaplar. İnce karton kitapların ise heder olduğu bir dönem. 30TL verip sesli diye aldığım kitap bugün yırtık pırtık bir kağıt hezeyanı.

Dil geliştirmeye yarayacak oyuncaklarda 9 aylık bebeğe uygun. Konuşan köpekler, böcekler, civcivler, kitaplar bu aralar tam bizlik.

Üst üste konulan , farklı şekilleri öğreten oyuncaklar yine 9. aya uygun oyuncaklardan.

Daha fazla “oyuncak” demeden yazımı bitirmek istiyorum.

 

Yorum Yaz