BEBEĞİMİ NASIL UYUTURUM?

04 Mart 2012

KİTAP OKUMAYA BAŞLADIM!

04 Mart 2012

ANNE SÜTÜ YETMİYORSA…

04 Mart 2012

Anneliğin ne demek olduğunu kızımı emzirince anladım. Hamileyken, öğğğ , iğrenç diyerek emzirmeye karşı bir önyargım vardı. Çok aptalca ama öyle. Ne zaman Neşe’yi emzirdim, işte o zaman anne olduğumu anladım. Çünkü o anda bebeğinizle aranızdaki iletişimin kelimelere dökülemeyecek kadar özel olduğunu düşünüyorum. Bu iletişimin yanı sıra, anne sütünün bebeğin gelişimi için ne kadar önemli olduğunu da atlamamak gerek. Başımıza gelen onca olaydan sonra, (özofagus atrezisi) sütüm gelmeye devam etti. Tabi ki bu konuda dikkatliydim. Emzirmediğim zamanlarda pompa yapmayı asla ihmal etmedim. Bunun meyvelerini de aldım. Yaşadığım stres ve moral bozukluğu sütümü etkilemedi ta ki bir ay öncesine kadar… Neşe’de tekrar diyafram hernisi görüldü ve ameliyata alınması gerekti. İşte o anda tüm Dünya’m başıma yıkıldı ve benim için bu ameliyat diğer 3’ünden daha zor geçti. Çünkü Neşe’yle sürekli beraberdik. Anneliğin ne demek olduğunu anlamış ve ona çok alışmıştım. Geçirilen zaman çoğaldıkça bu tarz şeyler daha çok can acıtıyor. Bu ameliyattan sonra yaşadığım stresten dolayı sütüm azaldı. aile hekimimize göre, gelmesi bile mucizeymiş. Bende daha önce pompaladığım sütleri ek olarak kullanmaya başladım. Gerçekten benim için kurtarıcıydılar. Çünkü Neşe’nin çabuk toparlanabilmesi için anne sütüne ihtiyacı vardı.

Geçen gün Neşe dondurduğumuz sütleri kabul etmemeye başladı ve biberondan içmedi. Eyvah deyip, telefona sarıldık. Doktorumuz “3 aydan sonra sütleri kullanmayı pek önermiyorum” dedi. Sütlerimizi derin donduruncuda saklıyorduk ve derin dondurucuda saklanan sütün ömrü 6 ay diye hastanedeki hemşiler tarafından bilgilendirilmiştim. O yüzden tarihi 3 ayı geçen sütleri kullanmaya devam etmiştim. Ama Neşe’nin sütü iki gün üstüste reddetmesi tüm hesapları karıştırmıştı.

E, şimdi ne yapacaktık?

Doktorumuz anne sütüne ek mamaya başlayabileceğimi söyledi. İstemeye istemeye bugün vermek zorunda kaldım. Ama bizimki içmeyi reddetti. Aç olsa içerdi diye düşünüyorum. Aldığım markayı Neşe mi sevmedi anlayamadım gitti. Bu konularda bebeğin markayı sevmeme gibi bir durumu var mıdır? Değişik bir marka daha denemeli miyim? Şimdi sütümü arttırmak için Humana’nın anne sütünü arttıran çayına tekrar başladım. Keşke sütüm yetebilse…

 

2 comments

Yorum Yaz