2013 İLKBAHAR/YAZ TRENDLERİ

06 Ocak 2013

UYKU EĞİTİMİ SORUNSALI

06 Ocak 2013

ANNE SEVGİSİNİN GÜCÜ

06 Ocak 2013

Neş&Me

Artık tüm anneler ilgili, daha çok araştırmacı, daha bilinçli ya da ben şu an fena halde genelleme yapıyorum. 🙂 Ama çevremdeki annelere bakınca gerçekten herkesin anneliğe bir meslek gibi zaman ve emek harcadığını görüyorum. Keza bende aynı şekilde Neş’i iyi yetiştirebilmek, mutlu ve sağlıklı biri olarak büyümesi için kendimce okuyup çiziyorum, uyguluyorum ya da bir şeylere çabalıyorum diyelim. Ama en zahmetsizce yaptığım şey Neş’i sevgiye boğmak, şevkatimle sakinleştirip, ilgimle ona güven vermek. Her yaptığını çocuksu bir mutlulukla seyrediyor, olabildiğince birlikte zaman geçiriyorum. Elimden geldiğince, anne olmaya çalışıyorum diyelim.

İşte tam bu konuyla ilgili düşünürken, bir araştırma buldum. Sizlerle paylaşmak istedim…

Bulduğum araştırma gösteriyor ki; sevgi dolu ve ilgili anne olmak sosyal statü farketmeksizin çocuğunuzun sadece çocukluğunu değil, tüm hayatını etkiliyor. Massachusetts’te bulunan Brandies Üniversinde çalışan Professor Margie Lachman, sevgi dolu anneye sahip olan çocukların yetişkinliklerinde sağlığının, ilgisiz davranan anneye sahip olan yetişkinlerden daha iyi olduğunu ortaya çıkarmış. Yapılan çalışmalar, ekonomik durumu kötü olan bölgelerde yetişen çocukların kronik hastalıkları olduğunu kanıtlamış durumda.

Konu yakın mercek altına alındığında, stresli çocukluk yaşamış olanların ileride yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi hastalıklarla karşılaşma olasılığı yükseldiği görülüyor. Oysa ki, şevkat ve sevgiyle yetiştirilmiş anneleriyle yakın olan çocukların ileride diğerlerine göre sağlıkları daha iyi olduğu gözlemleniyor.

Araştırmacılar bunun sebebini  çözüm üretme stratejileri, öz saygı ve empati yeteneğini çocuklarına aşılayan ilgili annelerden kaynaklandığını düşünüyor.

Araştırma takımı 10 yılı aşkın süredir 1.200 insanı takip ederek anne bakımının genel sağlığa olan etkisini gözlemliyor.

Professor Margie Lachman, Psychological Science’ta yayınladığı bir makalede sosyoekonomik durumu düşük olan çocukların yaşıtlarına oranla sağlıkla ilgili daha fazla sorunla karşı karşıya kaldığından bahsederken, para ve sağlığın her ne kadar birbirine bağlı iki önemli etkileşim olduğunu kabul etse de, aslına bakarsanız, sorunun derinine inildiğinde asıl problemin sadece ufak bir parçası olarak kalıyorlar. Esas kahraman kişinin çocukluğu. Çocukluktaki stresler ileride karşılaşılacak biyolojik bir kalıntı bırakıyor. Oysa ki, mutlu bir çocukluk geçirmiş anne şevkati ve iyi bir bakımla büyümüş bir çocuğu ileride daha mutlu ve sağlıklı bir yaşam bekliyor. 

Öyleyse size sevgi dolu günler diliyor ve aşağıdaki videoyu tüm annelere gönderiyorum . 🙂

KüçükKadın

 

 

Yorum Yaz