ELIE SAAB HAUTE COUTURE 2012 İLKBAHAR/YAZ

04 Şubat 2012

JEAN PAUL GAULTIER 2012 İLKBAHAR/YAZ

04 Şubat 2012

ANİ BEBEK ÖLÜMÜ SENDROMU

04 Şubat 2012

Dün Okan Bayülgen’nin sezeryan hakkında bir programı vardı. Türkiye’nin önde gelen doktorlarıyla beraber hem normal doğum hem de sezeryan hakkında konuştular. Gelen telefonlardan bir çoğu sezeryan doğum yapmak istemeyen fakat hiç yere yapılmak durumunda bırakılan kişiler hakkındaydı ya da sezeryan sonrası oluşan komplikasyonlar hakkında. Tabi, bu işin tadını biraz kaçırdı. Çünkü aslında işini hakkıyla yapan Türk hekimleri de mevcut. 3-5 tane bu işi oyun sanan kişi yüzünden sezeryan doğum yerin dibine geçti. Aslında sezeryan doğum bir seçim değil, zorundalıktır. Eğer doğum sırasında oluşabilecek ön görülen bir tehlike varsa, tabi ki sezeryan doğum yapılmalıdır. Bunu bir tercih olarak sunan veya algılayan zihniyet yüzünden şu an sezeryan doğuma bir felaket gözüyle bakılmakta.

Neyse, konu bu değildi. Nerden geldim buraya ? Kendimi kaptırmış durumdayım. Biri bana dur desin. 🙂

Ayrıca, programda ani çocuk ölümlerinin nedenlerinden ve bugün eskiye oranla neden daha az olduğundan da bahsedildi. Bende uzun süredir bu konu hakkında yazmak istiyordum. Fakat, bizim ufaklık yine ameliyat oldu. O yüzden uzun bir süre yine yazı yazamadım. Hazır aklıma gelmişken, hemen biraz bahsedeyim.

Ani bebek ölümü sendromu 1 yaşından küçük bebeğin hiç bekleyen şekilde bir neden olmaksızın ölmesidir. Nedeni o kadar araştırmaya rağmen hala bilinmemektedir. Fakat, bu riski azaltacak yollar vardır. İşte bende şimdi bu yollardan bahsedeceğim.

UYKU POZİSYONU

Önemli risk faktörlerinden biri de bebeğin uyku pozisyonudur. Bir çok ülke de geleneksel olarak bebek sırt üstü yatırılır. 1960’lara kadar da bu böyleydi. Bu yüzden de, bebek ölümleri düşüktü. Fakat, daha sonra bebekler daha rahat nefes alsın ve kusma riski azalsın diye ( toplumumuzda bunun nedeni daha çok bebek kafası yuvarlak olsun diye) yüzüstü yatırılmaya başlandı. Yapılan araştırmalar bebeğin optimum pozisyonunun sırtüstü olduğunu gösteriyor. Bebeğinizi sert yatakta yatırmakta da fayda var. Bebeğinizle koltukta uyuyakalmamak için uyuduğu anda kendi yatağına yatırın. (Hatice Sultanın bebeği kollarındayken uyuyakalma sahnesini aklımızdan çıkarmayalım. 😛 )Ayrıca son zamanlarda yapılan araştırmalara göre ilk 6 ay bebekle aynı odada yatmak bu riski düşürüyor.

SİGARA İÇME

Hamileliği boyunca sigara içen anne ani bebek ölümü sendromu riskini arttırıyor. Aynı zamanda bebeğin premature doğmasına ya da düşük yapma riskini de arttırıyor. Dahası, bu risk içilen sigara sayısı ile de ilintili. Ne kadar fazla içerseniz, risk o kadar yüksek.

ODA ISISI

Bebeğin uyurken çok kalın giydirilmesi, oda sıcaklığının gereğinden yüksek olması, üzerinin çok fazla örtülmesi de bu riskler arasındadır. Oda :

24 derecede 1 ince örtü

20 derece ise 1 battaniye + 1 ince örtü

18 derece ise 2 battaniye+ 1 ince örtü

16 derece ise 3 battaniye + 1 ince örtü

14 derecede 4 battaniye+ 1 ince örtü

Yani, derece ne kadar yüksekse, üzeri o kadar az örtülmeli. Bebeğiniz ateşi varsa, üstünü daha fazla örtmek yerine örtüyü azaltın.  

Özet olarak, bebeğinizi sırtüstü yatırın, oda ısısına göre üzerini örtün ve hamileyken sigaradan uzak durun…

 

Kaynak : Complete Baby& Childcare – Dr Miriam Stoppard

Yorum Yaz