NEŞELİ AKTİVİTELER 15

11 Kasım 2014

Islak Pamuk Toplar

11 Kasım 2014

AMSTERDAM MACERASI

11 Kasım 2014

amsterdam tatili

Amsterdam‘a geçen sene eşimin maraton macerası için gitmiştik. Geriye dönüp baktığımda aklımda kalan yemekleri, bisiktletleri ve muhteşem parkları…  O dönem hamile olduğum için belki yemek konusu benim için daha ön plana çıkmış olabilir. 🙂

Öncelikle Schirpol havalanından trenle kolaylıkla şehir merkezine inebilirsiniz. Zaten trenden inince şehrin göbeğine çıkıyorsunuz. Bizim otelimiz direk tren istasyonunun yakınındaydı Hilton Doubletree . Otel hem şehrin merkezine yakın hem biraz daha dışarıda sadece yürüme mesafesiyle her yere gidebildik. Ali maratona katılacağı için gecelerimiz daha erken bitse de Amsterdam’ın önemli yerlerinin hepsine gittik diyebilirim.

Gezilecek yerler

  • Dam Meydanı
  • Rijksmuseum ve Van Gogh Museum
  • The Albert Cuypmarkt
  • Rembrantplein veya Leidseplein
  • Kanal turu
  • Vondelpark

Dam Meydanı, Amsterdam’ın en turistik yeri diyebiliriz. Her daim kalabalık. Ve etrafında bir çok alışveriş yapılacak yerler, turistik dükkanlar ve mağazalar var. Meydan da bir çok kafe ve restoranda var. Central Station’dan yürüyüş mesafesiyle 5 dakika civarında ulaşabilirsiniz. Burada Hollanda’nın en büyük 5 yıldızlı oteli Grand Hotel Krasnapolsky var. Aynı zamanda mumdan yapılan heykellerle ünlü Madame Tussaud Müzesi Dam meydanında yer alıyor.

Rijksmuseum  (devlet müzesi) Jacob van RuysdaelFrans HalsJohannes VermeerJan Steen ile Rembrandt‘a ve atölyesinde çalışan öğrencilerine ait tablolar bulunuyor. Müze ayrıca Hollanda’nın en büyük sanat tarihi kütüphanesini de barındırıyor. Meraklılarına duyrulur. Van Gogh Museum ise Van Gogh ‘un dünyadaki en zengin koleksiyonuna sahip.

Tabi benim öyle müze falan görecek çok fazla halim yoktu koca göbeğimle. Daha çok yeme içme kısmınında aktif şekilde zaman geçirdim. Hatta doyamadım Amsterdam’dan sonra sırf yemek yemek için Roma’ya gittim. Roma’yı da yedim. Sonra Defne’yi doğurdum. 🙂 Bu kadar yeme içimeden bahsetmişken nerelere gidilir sizlerle paylaşayım.

Yeme-İçme

Steakhouse & Grill  – Castell  – Café Loetje

steak house

Hamburger : Burgermeester Burger Bar (Fenaaaa bi yer !! Şiddetli tavsiye) 

burger

Ispanyol – Centra (Red Light’ın göbeğinde)

Kahvalti & Bakery  – De laatste Kruimel– Pancake Bakery
Patates Kizartmasi  :  Vlemickx  (Yazarken bile ağzım sulandı.)
patates kızartması

Ne yedim ne yedim!!!

Apple  Pie : Winkel 43 (Biz buraya gidemedik ama oldukça tavsiye edilen bir yer)
Sushi – Kyoto Cafe 
Bar – Club : (Biz gidemedik ama tavsiye üzerine gidilebilecekler listesinde) 
Little Buddha – Palladium
 BoCinq (Leidseplein’de)
Werck (12-2 arası)
Paradiso-Melkweg-Sugar Factory-Studio 80-Escape de parti ? club mekanlari
Njoy Bar ( kokteylleriyle ünlü)
Gelelim fasulyenin faydalarına 🙂 Ali’nin tatilin en nefret ettiği benimse tatil amaçlarımdan biri olan alışveriş yerlerine .:) Aslında Amsterdam alışveriş anlamında çok iddialı bir yer değil. Ama 9 Straatjes ‘te designer mağazalar fena değildi. Onun dışında Kalverstraat genelde alışveriş olarak klasik bilinen yer. Dam meydanından başlıyan yanyana dizilmiş mağazalarda güzel vakit geçirebilirsiniz. PC Hooftstraat ‘da ise Chanel, Gucci, Prada, Jimmy Choo, Tiffany&Co, Ralph Lauren gibi bir çok ağız sulandırıcı mağazalar var. PC Hooftstraat, ayrıca emlak değeri bakımından Amsterdam’ın en lüks ve en pahalı bölgesi.
Bizim gittiğimiz tarihte şehirde maraton olacağı için şehirde bir maraton coşkusu ve nüfuzu vardı. Sadece orda maratonu izlemek bile müthiş bir deneyimdi. Ali’yi beklediğim bitiş çizgisi ile herhalde hayatımın en heyecanlı anlarından biriydi. Çok güzel zaman geçirdik. Eğer görev amaçlı gitmeseydik, daha rahat dolaşabilirdik ama Ali’yi yoracak çok bir şey yapmadık. Yine de Amsterdam Avrupa’da görülmesi gereken yerlerden biri.
Şarküteri dükkanlarında bol bol vakit geçirin. Açıkhava çiçek pazarının mis gibi kokusunu içinize çekin ve bisiklete binmeden dönmeyin. Bisiklet yolundan yaya olarak geçerken dikkat ! Bir kaç kez ezilme tehlikesi geçirdiğim kayıtlara alınsın. Vondelpark’ta sevgilinizle elele dolaşmak yuvarlanmak serbest. Görsel şenlik bu olsa gerek. Keşke burada da böyle parklar olsa . Bu arada Amsterdam’da 30 tane parkın olduğunu biliyor muydunuz? Çokta büyük olmayan şehre göre muazzam bir rakam.
Rembrantplein veya Leidse de Amsterdam’ın ünlü coffeshopları var. Son gün sabahın köründe önceki gün gözüme kestirdiğim bir mağazaya hızlı adımlarla giderken iki genç “burda coffeshoplar nerede?” diye sordu .  Saat sabahın dokuzu ellerinde valizler ve soru bu 🙂 Herkesin derdi başka tabi. 🙂
E hadi o kadar gezmişken kanal turu yapmadan olmaz. Onu da yaptıktan sonra bu kadar Amsterdam yeter.
İyi tatiller!!
Amsterdam Halleri
amsterdam
amsterdam tatili
vondelpark
Amsterdam Maratonundan bir kare

Amsterdam Maratonundan bir kare

amsterdam

Bu yazı ilginizi çektiyse, seyahat günlüğüm ‘den diğer gezi yazılarıma ulaşabilirsiniz. 🙂

1 comment

Yorum Yaz