Ünlülerden Hamilelik Tüyoları

03 Haziran 2011

Anne Adayları için Bir Fincan Huzur

03 Haziran 2011

5. Ay Doktor Kontrolü

03 Haziran 2011

Aylık kontrol için gittiğim doktor randevum iyi geçti. 20. haftada bebeğim sağlıklı ve çok hareketli:) Ve hala kız 🙂 12. haftada cinsiyet tahmininde bulunan doktorumuz haklı çıktı.

Bu ay birden kilo almam doktoru çok şaşırttı . Genele bakıldığında 5.5 kg almışken , bir ayda 3.5kg almış olmam ilginç tabiki de. Neyse bunu dizginleyeceğim.Çikolata ve dondurma alışkanlığımla başa çıkacağım. Doktor kontrolünde? bu sefer  bebeğin  kafa çapı , kalp atışları ve kalbin sağlığı, damarımdaki kanın pompalanması, bebeğin bacak uzunluğu ölçümü, beyinciğin ölçümü, mide genişliği ölçümü yapılıyor. Aslına bakarsanız bence bu tarz kontroller oldukça stresli geçiyor. Çünkü doktor kalbine bakıyorum dediğinde kilitleniyorsunuz. İçinizden binlerce yalvarış yükseliyor. “Tanrım lütfen bir şey çıkmasın” diye durmadan tekrarlıyorsunuz kendinize. Doktorumuz ” kalp odacıkları , damarları” falan diye gösterirken bir anda sustu ve 2-3 dk sadece inceledi. Eşimle nasıl kasıldığımızı anlatamam. (Tabi bunu çıktıktan sonra konuşunca fark ediyoruz ) Sonra beklediğimiz olumlu yanıtı verdi, herşeyin sağlıklı olduğunu söyledi.

Kafa çapını ve beyinini ölçerken de aynı stres mevcut tabi ki . Oranlar geride çıkmasın istiyorsunuz normal olarak. Öyle de çıktı şükür. Bu tarz kontroller beni acayip geriyor nedense. Sınava giriyormuşum gibi hissediyorum ki bu sınavda sizin bir şey bilip bilmemeniz önemli değil, bebeğinizi karnınızda nasıl büyüttüğünüz önemli .

Vücudumdaki kanın pompalanmasına baktıktan  sonra içimiz yine rahatladı . Burda kanın iyi pompalanması demek ,bebeğinizi karnınızda iyi besliyorsunuz demek. Çünkü , eğer kan iyi pompalanmıyorsa, bebeğinizede sağlıklı biçimde yiyecek gitmiyordur. O yüzden burada çıkan sonuç bir nevi yediklerinizin bebeğinizi ne kadar doyurduğu ile alakalı ya da yediğinizin yüzde kaçı bebeğinize gidiyor bu sorunun cevabı. 

5. ay kontrolünde doktorumuz bebeğimizin sağlıklı dudakları olup olmadığını da kontrol etti. Yani bazen tavşan dudak olabiliyormuş .(Üst dudağın ortadan yukarıya doğru kesik olması ) Bunu öğrensek veya erken tehşis olsa ne olur ? Hiçbir sey olmaz. Ama en azından bunu bilerek bu fikre kendinizi alıştırabilirsiniz. Doğumda da şok olmazsınız. Neyse ki burada da bir problem çıkmadı . Sonra burun deliklerini kontrol etti ve bize gösterdi kzıımızın minicik burun deliklerini 🙂 Bacak boyu da normalden uzun çıktığı için ayrıca mutlu olduk.

Ama ne yazık ki , tüm uğraşlara rağmen , bebeğim yüzünü bize bir türlü göstermedi. Elleriyle sürekli yüzünü kapatıyor, gözlerini ovuşturuyor ama bir türlü yüzünü açmıyor. Zaten ayda bir yüzünü görebildiğimiz bebeğimizin bu ay hiç göremedik.  Sonuçta , herşey sağlıklı olduğu için aslına bakarsanız bunun pek bir önemi yok .

Bir hafta sonra tetanoz aşısı olacağım . 20 . haftadan sonra olmamı önerdi. O aşı da iki aşamalıymış galiba. İlk bir tane oluyormuşsunuz, bir ay sonra tekrar gidiyorsunuz.

Bu ayı da böylece atlattık. Bakalım önümüzdeki kontrolde kilo alma problemimi halledebilecek miyim?

Yorum Yaz