DEMET’İN HAMİLELİK GÜNLÜĞÜ

17 Mart 2013

1 YAŞINDAN SONRA YEMEK DÜZENİ

17 Mart 2013

-22- BRİTANYA YOLU

17 Mart 2013

britanya yolu

“Her savaş bir kaybediştir…

Kİmi sevdiğini, kimiyse benliğini kaybeder…”

Bu kitabı galiba kapağından dolayı aldım. Anne ve çocuğun kavuşma sahnesindeki kucaklama görüntüsü beni etkiledi diyebiliriz. Aynı etki kitabın içerisinde anne ve çocuk arasındaki kopmaz, bölünemez bağı anlatırken de var. İliklerinize kadar hissediyorsunuz bu sevgiyi. Yani kitabın okuru illa çocuk sahibi olacak diye bir şey yok. Yazar size o hissi başarıyla veriyor.

Kesinlikle sürükleyici bir kitap. 2. Dünya savaşında kaybolan hayatlardan Silvana ve Janusz’un hikayesini konu alıyor. Daha çocukları bebekken, savaşmak için Janusz ülkesini terkeder. (Polonya) Ve ailesini kendi kaderiyle başbşaşa bırakır. 6 yıl sonra çift tekrar İngiltere’de bir araya gelecektir. Fakat hiç bir şey aynı olamayacaktır. Savaş sadece ülkeleri, toprakları değil, insanları da alt üst etmiştir. Savaşın insan psikolojisi üzerindeki etkilerini yazar gerçek anlamda başarıyla veriyor. Öyle bir veriyor ki, “ben bu kitabı okumayı bırakıyorum.” diye kaç defa söylenmişimdir kendi kendime. Ama hepsinde de başarısız oldum.

İşte yazar o sürükleyiciliği sağladığı için elinizden bırakmak içinizden gelmiyor. İsteseniz bile başaramıyorsunuz.

No 22 ‘de yaşayan bu küçük ailenin küllerinden doğma çabasını, geriye dönüp savaşta yaşadıklarını, birbirlerine anlatamadıklarını, ihaneti, sevgiyi, şevkati anlatan romanı okumanızı tavsiye ediyorum.

Yüreğiniz kaldırabiliyorsa tabii…

Yorum Yaz