İNSANLAR DEĞİŞEBİLİR ANNE

11 Ocak 2016

İkinci Çocukla Neler Değişti?

11 Ocak 2016

2 YAŞ SENDROMUNU ÇÖZME YÖNTEMİ

11 Ocak 2016

2 hafta önce benim tatlı, güzel suratlı kızım gitti. Sanki yerine küçük bir canavar geldi. Evden çıkmak, eve girmek, arabaya binmek, arabadan inmek, alt değiştirmek, hele ki giyinmek aman ne büyük bir problem(!)

45 dakika boyunca bir çocuk ayakkabı ve ceket giymemek için ağlar mı? Ağlarmış.

Arabaya binmemek için ağlayıp “tamam parka gidelim o zaman ” dediğimde  arabaya binmek için isyan çıkarır mı? Çıkarırmış.

Bebek arabasına binmemek için tepinip krizler geçirir mi? Geçirirmiş.

Ablası hangi oyuncağı seçerse seçsin en sevdiği oyuncak o olur mu? Olurmuş.

Yok arkadaş, kızı anlamak imkansız ! Bir öfke , bir ağlama krizi ki önüne geçemiyoruz. Onu bırakın, ablamız çok narin. Kardeşi ağlayınca, herkesi suçlamaya başlıyor:

“Sen kötü bir annesin.” , ” Onu üzüyorsun!” “Defne senin yüzünden ağlıyor!”

Ona ayrı laf anlat, ötekini sustur derken, aklını kaçırmışlar gibi kahkahalarla kendi halime güler oldum.

O hafta kader bana acımış olacak ki,  İstanbul’da yaşayan çocuk psikoloğu arkadaşım sürpriz yaptı.  Bu küçük canavarı güzel kızımın içinden atmamıza yardımcı oldu. Siz de aynı sorunları yaşıyorsanız, bakın biz durumu nasıl hafiflettik:

Çocuklarınız sinirlendiğinde, asabi davrandığında ya da bu tarz krizler geçirdiğinde, anlayın ki bu çocuk bir şeye sinirli ama kendi de neye sinirli olduğunu bilmiyor. Kafası bozulmuş işte. Biz nasıl bir şeye kızdığımızda bize ne iyi geleceğini biliyorsak, onlara da tek iyi gelen şey OYUN. Bu hoyratlıklarını oyunda atmayı deneyin. Kuleler yaptırın sonra hepsi yıktırın. Arabaları çarpıştırın. Şişme hacı yatmazları dövdürün. Bir şekilde bütün öfkesini oyun odasında bırakın.

Bizde işe ilk kulelerle başladık. Üst üste dizip ” Hadi şimdi devir bunları” dedim. Genelde böyle bir şey demediğim için çocuk ilk şaşkın şaşkın bana baktı tabi 🙂 Ben bir tane vurdum . Kaplar dört yana uçuştu. Bizimki dört köşe. Nasıl kahkahalar atıyor. Hemen telaşla kapları dizip kendi de aynı şeyi denedi. Tabi bunu 354345242 kez daha yaptık. Olayın benim açımdan çok zevkli olduğunu söyleyemeyeceğim. Ama yine de verdiği sonucu görünce buna değdi diyebilirim.

Bunu denedikten sonra bizim Defne eski haline geri döndü. Nedense bir anda ceketi, ayakkabısı sorun haline gelmemeye başladı. Evden herkesten önce o çıkar oldu. Ablasından oyuncak istemeyi öğrendi. Kötü bir şey yaptığında özür dilemeye başladı.

Şimdi küçük kuzum bu aralar oyun odasını savaş alanına çeviriyor ama ben artık bunu hiç dert etmiyorum. Ne kadar çok dağıtırsa, o kadar sorunsuz bir hayatımız var.

2 yaş sendromu

Not: Şu şişme oyuncakları çocuklar yokken bence sizde bir deneyin. Bende arada girişiyorum. 🙂

öfkeli çocuk

 

Diğer 2 yaş sendromuyla ilgili yazı için tık tık.

Yorum Yaz