İKİNCİ ÇOCUK KARARI VE YENİDEN HAMİLELİK

23 Ekim 2013

DEMET’İN DÜNYASI : 8. AY

23 Ekim 2013

2 YAŞ ÇOCUĞUNUN ÖZELLİKLERİ

23 Ekim 2013

2 yaş

Yaşamın ikinci yılından başlayarak yedinci yılına kadar geçen süre temel becerilerin kazanıldığı dönemdir.

İnsan hayatında gelişim en hızlı olduğu dönem 0-2 yaş arasıdır. (Anne karnındaki gelişim hariç.)

Marianne Neifert?e göre 2 yaş civarında çocuk ??lütfen, teşekkür ederim?? gibi cümleleri kullanma, kendi duygularını tanımlamada zorlanmaz. Fakat hala benmerkezci dönemde olduğundan kendi istediği daima daha önemlidir. Empati kuramaz, kendisiyle aynı fikirde olmayan insanları anlayamaz.

2 yaş çocukları bahçede kum kova kürek gibi malzemelerle oynamayı sever. Paralel oyun döneminde olduğundan başkalarıyla oynamasa da aralarında oyuncak alışverişi yapabilirler.

Bu yaşta çocuk tam anlamıyla dengesini kurabilir. Çift ayak zıplar. Geri geri yürür. Boyuna ulaşabildiği kapı kollarını açabilir. Kitabın sayfalarını tek tek çevirebilir.

Kalem tutar, karalamalar yapar, boyama yapmaktan çok zevk alır.

Boyut kavramını güçlendirmek üzere çeşitli küp üçgen kareler ve bloklar sunabilirsiniz.

Zıtlıkları gösterebilirsiniz. (Uzun kalem, kısa kalem, küçük top,büyük top vb.) Her şeyin rengini söyleyebilirsiniz. Bu tür kavramlara yumuşak geçiş yapmak için bir yerlerden başlamak gerekir.

Dil gelişimine gelirsek; dikkat! 2 yaş çocukları anlamlı anlamsız bırcır bırcır konuşur, kendince hikayeler anlatır. Onarı dinlemekten sıkılmayın, kendisini önemli hissedecektir.

Her olayın içinde olmak ister, sosyalleşir. Kendinden emin cümleler kurmaya, özgüvenli konuşmaya başlar. Bir olayın nedenini sormaya başlayabilir. Basit açıklamalara hazır olun! Ama bu konuda hala olağanüstü başarı göstermesini beklemeyin. Acele etmeyin. Siz onunla ne kadar konuşursanız, ifade edici döneme geçmesi o kadar kolaylaşır.

İyelik zamirini öğretebilirsiniz ??bu senin araban, bu benim arabam?? gibi aitlik durumlarını öğrenebilir.

Geçmişten,  günümüzden ve gelecekten söz edebilrsiniz. ??Bugün ne yaptınız, yarın dede gelecek?? gibi?

Aynı zamanda bu dönemde tuvalet eğitimine başlamanız doğru olacaktır. Yalnız baskıcı ve tutucu davranmadan, hoşgörüyü elden bırakmadan eğitim vermeniz gerektiğini unutmayın!

2 yaş sonrasında çocuklar; ani ve yüksek ses,gök gürültüsü, deprem,karanlık, soyut kavramlardan korkabilirler, çocuklara bunların ne olduğu basitçe anlatılmalı, bunlara karşı cesaretlendirilmelidir.

Yorum Yaz