MİSAFİR MENÜSÜ #1

28 Mart 2011

HAMİLELİKTE 12. HAFTA VE CİNSİYET TAHMİNİ

28 Mart 2011

HAMİLELİKTE 10.HAFTA

28 Mart 2011

 

Uzun zamandır ne yazı yazasım ne mutfağa giresim ne de bir şeyler yapasım var. Resmen uyuzun teki oldum çıktım .Sürekli bir yerim ağrıyor, bir yorgunluk, bir iştahsızlık başka bir insan oldum . Eski enerjik yapımdan eser yok . Blogspotun kapanması da tadımı kaçırmadı değil . Yazılarımı yeni actığım siteye aldım , fakat yeni yazı yazmak için bir türlü oturamadım bilgisayar başına.

Hamileliğimin ilk 8 haftası yukarıdaki anlattıklarımla dolu kabus gibi bir şeydi. Gerçi ne kusmam ne deli gibi mide bulantım oldu ama bu hareketsizlik, bir şey yapmama isteği yeterince sıkıcıydı. Doktorlarında önerdiği gibi daha çok dinlenme odaklı bir başlangıçtı. Allahtan şu an bebek benim vücumda varolan depodan besleniyor. Yani 14. haftaya kadar anne adayı ister sağlıklı ister düzensiz beslensin tüm  hepsi neredeyse aynı boyutlarda gelişir.  Önemli olan sizin beslenme düzeniniz . Çünkü düzensiz yiyip saatlerce kendinizi aç bırakıp sonra bir anda hürraaa yemek yerseniz bu beslenme şekli vücudnuzu şişirir. Siz yediklerinizden dolayı kilo aldığınızı sanarken, aslında beslenme şeklinizden dolayı kilo alırsınız. Bu olay benim ilk haftalarda başıma geldi ve bi anda kilo aldım . Artık bir düzen oturtmaya çalışıyorum. Ara öğün benim için çok önemli . Meyvedir , havuçtur , salatalık falan aralarda atıştırıyorum. Az ama sık yemeye çalışıyorum. Şekerimin düşmesine izin vermiyorum. Böylelikle kendi çapımda vücudumun daha sağlıklı çalışmasını sağlıyorum.

Süt , yoğurt gibi gıdalar hayatımın bir parçası oldu . Balık yemem önerilirken , balığı çok seven ben malesef bu dönem içerisinde balıktan nefret ettim. Hala balık deyince, suratım ekşiyor. Artık hayatımda malesef asitli ve kafeinli içecekler yok. Nedense öğrendiğim günden beri de  canım ne kadar çekerse çeksin içmiyorum. Lisede diş teli takmıştım, orda da aynı kurallar geçerli. Belki de bir nevi bu duruma alışkınım 🙂 Kahve içmek isteğim zaman, papatya çayı içiyorum . Gevşememi ve rahatlamamı sağlıyor.

Su, hamilelikte çok önemli . Her okuduğum kitap , doktorum su iç bol bol diye bangır bangır bağırırken , hayatımın hiç bir döneminde suya düşkün olmayan ben bu dönemde de malesef içmeyi unutuyorum.  Neden bazı insanlar su içmekten hoşlanmazlar ya da su içmek akıllarına gelmez ? Çok ilginç. İnternette araştırdım . Neyse ki bu konu da  tek değilim. Benim gibi sabah kalkınca su içemeyen ya da su içmeyi unutan insanlar da varmış . Bu konuda kendimi zorluyorum.

10. haftada bendeki haberler bunlar. Bebeğimdeki gelişmeler  ise, bu hafta cinsiyet ayrımı başladı. Şu an ultrasonda  görülmeyecek derecede , fakat doktorum 12. haftada söyleyebileceğini iddia ediyor. Bakalım göreceğiz. 🙂 Büyüklüğü kuru erik kadar. Dudakları gelişimini tamamlar , diş tomurcukları oluşur. Ve artık su kesesinde hareket etmeye başlar. Fakat şu an ne yazık ki bunları bizler hissedemeyiz. Diz ve ayaklar belirginleşir. Kaslar güç kazanmaya başlar .

Şimdlik gelişmeler bunlar.  Aynı durumda olup bu yazıyı okuyan herkese bol şans 🙂

Yorum Yaz