-22- BRİTANYA YOLU

18 Mart 2013

Çocuk Yetiştirirken…

18 Mart 2013

1 YAŞINDAN SONRA YEMEK DÜZENİ

18 Mart 2013

Bu dönemde çocuklarda gözle görülür bir değişiklik olur. Algılarında, hareketlerinde, yürüme çabasında, yemek yemesinde, kişiliğinde… Hepsi bir anda olmasa da, 12 ila 15 ay arası gözünüzden kaçmayacak bir fark olacaktır. Hele ki bu afacanlar yürümeye başladıktan sonra, yerlerinde hiç durmazlar, gün boyu enerji harcarlar, dolayısıyla iştahları daha da artar. Bazılarınızın “e, eskisi gibi kilo almıyor ya…” dediğini duyar gibiyim. 12. aydan sonra bebekler artık ayda ortalama 200 gr alır. Çünkü artık keşfe hazır birer canavar haline gelmişler ve topluca yerlerinde durmama yemini etmişlerdir.

1 yaş sonrası beslenme

1 yaşından sonra çocuklar artık yavaş yavaş ev yemeklerine geçerler. Sadece bu yemekler daha az tuzlu ve şekerli olmalıdır. Tabi porsiyon açısından yine kendi çaplarına göre yiyeceklerdir. Yemekleri alabileceği lokma büyüklüğünde doğranır. Hiç bir zaman bebeğinizi yemek yerken yalnız bırakmayın. Her zaman gözetleyin. Boğazına takılır mı, boğulur mu korkusuyla her şeyi rondodan da geçirmeyin. Bir şekilde bu afacanarın artık küçük parça yiyeceklere geçmesi gerekiyor. Bize düşen dikkati üzerlerinde tutmak…

Günümüzün organik fırtınasında, mutlaka taze gıda kullanın dememe gerek yok herhalde. Ama her organik diyene de kanmayın. Alışverişleri yerel pazarlardan yapmak bu sorunu ortadan kaldıracaktır diye düşünüyorum.

Çocuğunuzun alması gereken 4 besin grubu :

  • et, balık, yumurta ve benzeri protein içerikli yiyecekler
  • süt, peynir, yoğurt ve benzeri süt ürünleri
  • pirinç, tahıl, patates, ekmek, makarna, bulgur gibi karbonhidratlar
  • sebze ve meyve

eğlenceli tabaklar

Bazen çocukların yemek alışkanlıkları değişebiliyor. Mesela neşe’nin 10. aya kadar afiyetle yediği yoğurdu artık reddetmesi gibi. Peyniri ağzına sokmayıp, anne sütü dışındaki sütleri istememesi gibi. Bu durumda artık yan yollara gidiyorum. Yoğurdu balla karıştırıyorum. Çünkü benim kızımın ağız tadı daha çok tatlıya yakın. O yüzden böyle bir çözüm buluyorum. Ya da danino yoğurtlardan veriyorum. Bir şekilde durumu kompanse etmeye çalışıyorum diyelim. Sizlerde bu tür sorunları farklı yaklaşımlarla çözebilirsiniz.

Çocuklar yürümeye başladıktan sonra genellikle yemek yeme potansiyelleri düşer. Yemek yedirmek artık küçük çapta bir güç savaşı haline gelir. Mızmızlanırlar, yemeyi reddederler, ağız açmazlar… vs. Bu tarz davranışlara karşı tepkisiz olmak sizin ve çocuğunuzun yararına olacaktır. İlk başlarda bu tarz reddedilmelere karşı çok sabırlıydım. Sonra bir ara sabrımın yerini ufak inatlaşmalar aldı. Ve bu inatlaşmalarla taş çatlasın 1, bilemediniz iki kaşık yedirebildim. Sonucunda da büyük vicdan azabı çektim. Acaba çocuğu yemekten soğutuyor muyum? diye düşünmeden edemedim. Ve gerçekten de, çocuğu yemek konusunda zorlamamak gerekiyormuş. Bu tarz davranışlar sadece geçici bir mızmızlık eseriymiş…

Yemek zamanını eğlenceli hale getirerek, aynı sofraya oturarak, ağız tadına uygun, görünümü güzel yiyecekler sunarak, sözlerimle onu teşvik ederek yemesini sağlıyorum. Bazen başarısız olmuyor değilim. Ama hangimiz her öğünü aynı iştahla yiyiyoruz ki?

IMG_6817

Kendi Kendine Yemek Yemek

Çocuklar yürümeye başladıktan sonra, özgürleşir, bağımsız davranmak isterler. Kendi kendilerine yemek yemesi için onu bu dönemde teşvik edebilirsiniz. Boğulmayacağından emin olduğunuz yiyecekleri önüne koyduktan sonra ona müdehale etmeyin. Bırakın döksün, ellerini, kollarını bulaştırsın. Bu işi öğrenmenin başka yolu yok. Başlangıç için ufak ufak dilimlediğiniz meyveleri önüne koyabilirsiniz.

Bu yaşta çocukların 330-400ml süt alması yeterlidir. Daha fazla süt alımı, öğünlerini etkileyerek, yemeklerini yememelerine sebep olur.

Aynı şekilde meyve suyu da yemek yemesine neden olur. Üstüne üstlük, şeker oranı fazla olduğu için diş çürümesine neden olabilir. 120 ml ‘den fazla çocuğunuza meyve suyu vermemeye çalışın. Son zamanlarda biz suyla karıştırıp vermeye başladık. çünkü meyve suyunu gören fındık, su içmeyi reddetmeye başlamıştı.

Fazla enerji harcamalarından dolayı, bu miniklerin ara öğüne de ihtiyacı vardır. Soyup verdiğiniz salatalık, evde yapılmış havuçlu kek, kraker veya arada verilen meyveli yoğurt, ekmeğe sürülmüş marmelat onun için güzel bir atıştırmalık olacaktır.

Hepinize bol iştahlı günler 🙂

Yorum Yaz