DEMET’İN DÜNYASI : 7. AY

25 Temmuz 2013

NEŞELİ AKTİVETELER 9

25 Temmuz 2013

1 YAŞ ÇOCUĞUNUN ÖZELLİKLERİ

25 Temmuz 2013

Ekran Resmi 2013-07-25 15.17.25

1 yaşına basan çocuklardan artık;

*Desteksiz yürüme,koşma,

*Tutma,fırlatma,

*Bir nesneyi taşıma,

*Emekleyerek veya elinizden tutarak merdiven çıkma,

*Emekleyerek merdivenden geri geri inme, (ki çok komiktir. 🙂 )

*Çömelme-ayağa kalkma,

*Duran topa vurma,

*Yerden nesne alma   gibi motor becerileri beklenir. Başkalarını ve basit hareketleri taklit edebilir.

Doğumundan bu yana dikkat edilmesi gereken/yasak olan yiyecekleri yavaş yavaş çocuğunuzu hayatına sokabilirsiniz. (bknz. inek sütü)

1 yaş çocuğu bencildir. İlginin üzerinde olmasını ister ve paylaşmayı sevmez. Oyuncağını size uzatır fakat bir süre sonra geri almak ister.Çabuk öfkelenir, bunu da çığlık ve ağlamalarıyla gösterir. Böyle bir durumda ilgisini başka yöne çekmeye çalışın, nasıl olsa dikkat süreleri çok kısa.

Yaşını dolduran çocukların artık 5-6 basit kelimeyi söylemesi beklenir. Sizin söylediğiniz şeyleri ,basit emirleri anlar fakat kendini tek ve kısa sözcüklerle ifade edebilir.

Müzik duyduğunda dikkatini müziğe odaklar, bunu ilgisini çekmek istediğiniz de kullanmanız mantıklı olacaktır.

Çocuğunuza her türlü sesi açıklayın; hayvan sesleri, araç sesleri, kapı gıcırtısı, rüzgar vb. seslerden haberdar olmasını sağlayın. Bunları ilk sizinle keşfederse daha sonra duyduğunda normal karşılar ve korkmaz.

Saymaya ve sayıları kullanmaya başlayabilirsiniz. Önce kendinizin sonra bebeğinizin parmaklarını kullanabilrsiniz.  Bu sayı saymayı öğretmek değil, ön hazırlık yapmaktır.

Gece uyumadan önce ¾?ünün resim olduğu basit hikayeler okuyarak hem hayal gücünü geliştirir, hem de rahat bir uykuya geçiş yaptırabilirsiniz.

Merakı doruk noktasındadır. Bir de bu yürümesiyle birleşince aklınıza gelmeyecek durumlarla karşılaşabilirisiniz. Bunun için evinizi en tehlikesiz duruma getirmeli, çocuğunuzu her an gözlem altında tutmalısınız. Mutfak çekmeceleri ilk hedefleri olacaktır.

Yemek yerken zorluk çıkarabilir, kendi başına yemek isteyebilir. Bu durumda onunla inatlaşmayın, bırakın kendi kendine deneyerek öğrensin, batırsın etrafı. Deneyerek öğrenmeye çalıştığı şeyleri çok daha çabuk kavrar. Üstelik bundan son derece keyif alır. ( bknz. Neşe?nin yoğurt yeme halleri 🙂 )

Bence öğrenmediyseniz bir an önce parmak oyunu öğrenmeye çalışın. Bu şekilde ?en az 6 yaşına kadar- çok rahat dikkatini çekersiniz. İnternetten bulabileceğiniz gibi ??Kök yayıncılık, Erken çocukluk eğitiminde parmak oyunları?? kitabını da tavsiye edebilirim.

Yorum Yaz